ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7019 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Národní galerie v Praze připravuje velkou výstavu Theodora Pištěka

0 Petr Hašek 22.8.2012

Národní galerie v Praze připravuje velkou retrospektivní výstavu díla malíře Theodora Pištěka. Expozice s názvem Ecce Homo začne 26. září a potrvá do 6. ledna příštího roku.

Ve Veletržním paláci budou vedle obrazů a kreseb vystaveny i čtyři velké prostorové instalace, vytvořené Pištěkem přímo pro tento prostor.

Tématem výstavy je člověk a civilizace. Připravily ji kurátorky Helena Musilová a Jana Šmídmajerová, představí všechny důležité etapy Pištěkova díla. Vedle legendárních fotorealistických obrazů budou vystaveny i objekty ze 60. let, různě řezané a deformované části motorů a chladičů nebo kresby z cyklu Kde budu žít příště.

Výstavu doprovodí katalog s texty Stanislava Kolíbala, Martina Dostála a rozhovor Heleny Musilové s Pištěkem. NG připravuje i doprovodný program. Epozice je součástí dlouhodobého projektu Sbírky moderního a současného umění, který představuje autory narozené ve 30. letech minulého století.

Pištěk se narodil 25. října 1932 v Praze, na výtvarnou scénu vstoupil koncem 50. let po ukončení studií na Akademii výtvarných umění. Působil také jako filmový výtvarník. S režisérem Františkem Vláčilem spolupracoval na filmech Údolí včel či Markéta Lazarová. Později získal filmového Oscara za kostýmy k filmu Amadeus režiséra Miloše Formana. Pištěk byl také československým reprezentantem v automobilových závodech.

rwi