ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5739 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Národní galerie představila výstavy pro letošní rok

0 jsk 1.2.2024

Národní galerie Praha představila plán výstav pro rok 2024. Návštěvníci se mohou těšit, že u nás poprvé uvidí dílo Michelangela a dalších mistrů, a to ve spolupráci s Musée du Louvre. Ve Veletržním paláci se otevře výstava věnovaná tématu solidarity a role umění v době poznamenané konfliktem.

Na jaře uvítá palác Kinských netradiční projekt věnovaný fenoménu hokeje. Hlavní událostí podzimní sezóny se stane přehlídka českých umělců v meziválečné Francii. Národní galerie také za podpory Ministerstva kultury chystá českou prezentaci na šedesátém bienále umění v Benátkách.

„Naše dramaturgie do roku 2026 se zaměřuje na témata solidarity, české exilové umění, zastoupení žen v dějinách umění nebo otázky environmentální krize. Kromě toho probíhá digitalizace našich sbírek a věnujeme se strategickým investicím jako je vybudování nového depozitáře v Jinonicích, který Národní galerie naléhavě potřebuje,“ nastiňuje generální ředitelka Alicja Knast. Klíčové cíle galerie zahrnují rozšíření znalostí o sbírkách prostřednictvím základního výzkumu a multidisciplinárních projektů, jejichž výsledky jsou prezentovány formou publikací a výstav. Tak jako tomu bylo například u nejúspěšnější loňské výstavy Brandl: Příběh bohéma, která přilákala přes padesát tisíc návštěvníků.

Celkem vloni zavítalo do sbírkových expozic a krátkodobých výstav Národní galerie téměř 434 tisíc návštěvníků, což je o 15 procent více než v roce 2022. Roste i počet členů Klubu přátel, který dosáhl téměř pěti tisíc. Vzdělávací a veřejné programy Národní galerie navštívilo v roce 2023 více než 46 tisíc dětí a dospělých.