ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26080 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Národní divadlo uvede v sezoně 2014/2015 celkem 19 premiér

0 Richard Winter 14.2.2014

Devatenáct premiér se sedmi desítkami repertoárových titulů chystá pro sezonu 2014/2015 ve svých čtyřech budovách Národní divadlo v Praze. Po několika letech vedení první tuzemské sc=ny navzdory neradostné finanční situaci rozšířilo počet premiér, Ředitel Národního divadla Jan Burian také uvedl, že jeviště v Kolowratu opustí v červnu, repertoár bude přenesen na Novou scénu. Posilou činohry bude Daniel Špinar; dosavadní kmenový režisér Ivan Rajmont ND opustí.

Od 3. března bude zahájen prodej předplatného na novou sezonu. Nabídka obsahuje 33 abonentních skupin. Nejoblíbenějšími se v posledních letech staly ty odpolední pro rodiny s dětmi či pro seniory. Jan Burian spolu s Garanční radou předložil začátkem měsíce ministru kultury Koncepci dalšího rozvoje ND.

Součástí návrhu jsou hlavní zásady zákona o veřejnoprávní instituci v kultuře, který se v této chvíli jeví jako nejrealističtější cesta k potřebným změnám. První náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová (ČSSD) sdělila, že příští týden by měl být hotov legislativní plán, který bude předložen vládě. Jednou z priorit bude podle ní právě zmíněný zákon o veřejnoprávní instituci v kultuře.

“Považuji za důležité, že ministerstvo kultury rychle po svém nástupu, a vlastně celá česká vláda, přichází s plánem na tuto legislativní změnu. Je to cesta, kterou divadelníci dlouhodobě prosazují, kterou jsme prosazovali i jako Asociace profesionálních divadel,” řekl Burian. V případě ND v tom spatřuje rozhodující klíč pro jeho modernizaci.