ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10706 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Národní divadlo přichystalo Topolův Konec masopustu

0 Redakce 25.5.2011

Premiéru hry Josefa Topola Konec masopustu označované jako jedno z nejlepších básnických dramat 20. století připravuje na 26. května činohra Národního divadla v Praze. Příběh lásky na pozadí drsné reality kolektivizace, která ničí nejen tradice, ale i mravní řád, nastudoval režisér Jan Antonín Pitínský s Igorem Barešem, Filipem Kaňkovským, Pavlou Beretovou, Aloisem Švehlíkem, Vladislavem Benešem, Kateřinou Holánovou nebo Ivou Janžurovou.

Podle dramaturgyně Darii Ullrichové Topol tento text napsal jako svou třetí divadelní hru ve svých pouhých 27 letech, premiéru měla na scéně Národního divadla v roce 1964. Rok předtím byla poprvé uvedena v Olomouci v režii Otomara Krejči. "Po půl století je právem pokládána za českou klasiku. Stala se vrcholem ryze české linie dramatu, ve které se obraz vesnice v rozměru tragickém i groteskním stává obrazem kořenů našeho bytí," uvedla.

Příběh se odehrává začátkem 60. let, kdy do vesnice přijíždí okresní tajemník, aby přemluvil posledního soukromě hospodařícího rolníka ke vstupu do družstva. Příběh rámuje masopustní veselí, kdy se maškary ujímají vlády a za maskou mohou vše. Příběh hlavního hrdiny a jeho dětí se prolne s příběhem maškar a dojde k nevyhnutné tragédii. Maškary pohřbívají soukromý sektor. "Hra nezestárla, byť její výklad musí být jiný, než byl v polovině 60. let," řekl režisér Pitínský.

rwi