ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9936 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nakladatelství Albatros udělilo výroční ceny

0 Richard Winter 16.4.2014

Nakladatelství Albatros, které slaví 65. výročí svého založení, udělilo výroční ceny. Nakladatelství ocenilo své nejúspěšnější autory textů a ilustrací i překladatele. Cenu za významný přínos v oblasti literatury pro děti a mládež získal ilustrátor Alois Mikulka (na snímku).

Osmdesátiletý Mikulka se narodil v Brně, kde žije celý život. Kromě výtvarné tvorby je také autorem divadelních her pro děti, pohádek, poezie a prózy pro děti i dospělé. Cenu za text pro menší děti dostal spisovatel Petr Chudožilov za knihu Příliš mnoho andělů. Autor, který byl v roce 1982 donucen StB vystěhovat se do Švýcarska, vydal knihu nejprve v Německu.

Vítězem kategorie literární text pro starší děti je Ondřej Hník s básnickou sbírkou Malý pražský chodec. V téměř 60 básních zachycuje Prahu jako pulsující metropoli a zároveň tajuplné město plné bájí a pověstí a snaží se podnítit dětský zájem o historii, architekturu a kulturu.

Ocenění za Ilustrace pro menší děti převzal Adolf Born za knihu Všichni sloni v orchestru s poezií a pohádkami Miloše Macourka. “Já to musel udělat pro Miloše Macourka, mého kamaráda, a Albatros je proti mně mladičký, tak jsem mu musel trochu pomoc,” řekl Born při přebírání ceny. Miloš Kopták se stal vítězem kategorie Ilustrace pro starší děti za knihu Lidské klubíčko, výbor poezie Vladimíra Vokolka, sestavený u příležitosti stého výročí autorova narození.

Za nejlepší překlad ocenil Albatros Magdu de Bruin Hüblovou za Všehoknihu od nizozemského spisovatele a laureáta Nobelovy ceny Guuse Kuijera, která je knihou o síle lidské vůle, naději, touze a lásce. Výroční cena za významný literární počin patří Ivoně Březinové za autorskou řadu sedmi literárních cestopisů pro mládež.

Pokračovatelem Albatrosu, nejstaršího tuzemského nakladatelství pro děti, je dnes společnost Albatros Media, pod níž spadá devět samostatných nakladatelství (Albatros, BizBooks, CooBoo, CPress, Computer Press, Edika, Motto, Plus, XYZ). Do roku 1969 se nakladatelský dům jmenoval Státní nakladatelství dětské knihy; za 65 let svého působení vydal více než 10.000 titulů v celkovém nákladu přesahujícím 350 milionů výtisků.