ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 20156 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nahrávka Českého rozhlasu zvítězila na Grand Prix Svetozára Stračiny

0 jsk 14.5.2021

V konkurenci čtyřiceti nahrávek ze třinácti zemí se vítězem 10. ročníku Grand Prix Svetozára Stračiny stala nahrávka Českého rozhlasu s názvem Beskydský chameleon. Mezinárodní porota ocenila tuto etnojazzovou fantazii, která je dokladem mimořádné instrumentální virtuozity na jednodírkovou beskydskou flétnu zvanou „koncovka”.

Na této píšťale se dá střídavým zakrýváním či odkrýváním jediné dírky, ale hlavně mistrným přefukováním do alikvotních tónů, standardně zahrát takzvaná Podhalanská stupnice, která je typická pro pastýřskou hudební kulturu karpatských regionů. Na nahrávce se podíleli Marián Friedl (skladatel, koncovka), skladatel, režisér a producent Jan Rokyta, mistr zvuku Aleš Huber a Ensemble FLAIR ve složení Petr Vala (housle), Jiří Pivovarčík (klarinet), Jiří Pospěch (viola), Lukáš Švajda (kontrabas) a Jan Rokyta (cimbál, umělecký vedoucí).

Hlavní cenu v podobě díla uměleckého sochaře Jána Ťapáka převzal během středečního slavnostního galavečera ve Velkém koncertním studiu Slovenského rozhlasu generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral (na snímku).