ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5403 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nahá Johanka z Arku vyvolává v Belgii diskuzi

0 jsk 4.11.2019

Pozornosti strážců mravnosti neuniklo připravované operní představení o Johance z Arku v bruselské opeře La Monnaie (na snímku). Během něho se hlavní postava nakrátko zjeví na pódiu nahá. Moderní provedení oratoria Johanka z Arku na hranici (Jeanne d’Arc au Bucher) z pera švýcarsko-francouzského skladatele Arthura Honegger kvůli tomu pobouřilo nevládní sdružení Federacia Pro Europa Christiana, které proti plánovaným uvedením inscenace už spustilo internetovou petici. Podepsalo se pod ni již více než 10 tisíc lidí.

Hnutí protestovalo kromě jiných u ředitele divadla Petra de Caluweho a také u belgického ministra kultury Didiera Reynderse. Představení, které se bude hrát od 5. do 12. listopadu, je podle něj pro křesťany zraňující. „Symbolická postava Svaté Johanky z Arku je opět cílem pornografického zobrazení, tentokrát v Bruselu,“ uvádí ve svém prohlášení Federacia Pro Europa Christiana.

Ředitel opery si z protestů nic moc nedělá. Pro média prohlásil, že ho zarazilo, jakým záležitostem strážci mravnosti dokáží věnovat svůj čas. „Nejde o žádné revoluční zobrazení Johanky z Arku. I na sochách a malbách, které vznikly bezprostředně po jejím upáleni, je polonahá. Opera La Monnaie si velmi váží svobody projevu, má úctu k názorům druhých, ale žádá je, aby stejnou úctu projevovali i oni vůči ní,“ reagoval ředitel opery.

Tagy: