ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7266 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Na Zlatých glóbech propadl Lincoln, bodovalo Argo

0 Richard Winter 15.1.2013

Na letošních Zlatých glóbech uspělo drama Argo, které získalo cenu pro nejlepší filmové drama i ocenění za režii Bena Afflecka. V kategorii pro nejlepší filmovou komedii či muzikál uspěli Bídníci, naopak favorizovaný historický snímek Lincoln, ze sedmi nominací proměnil jenom jednu.

Za nejlepší herecký výkon v hlavní roli ve filmovém dramatu si ji odnesl Daniel Day-Lewis.

Zlaté glóby udělují zahraniční novináři v Hollywoodu. Považují se za druhé nejdůležitější filmové ceny po Oscarech a za důležitý ukazatel oscarových favoritů. Na rozdíl od Oscarů se na nich oceňuje i televizní produkce. Letos se globy udělovaly už po sedmdesáté.

Lincoln je s 12 nominacemi i favoritem letošních Oscarů. I tam s ním bude soupeřit Argo, které ale filmová akademie na rozdíl od poroty Zlatých glóbů nenominovala na cenu za nejlepší režii.

Nejlepším zahraničním filmem se stala favorizovaná Láska rakouského režiséra Michaela Hanekeho. Cenu mu předal krajan, hvězda akčních filmů a bývalý politik Arnold Schwarzenegger.

Ocenění za celoživotní dílo dostala padesátiletá herečka a režisérka Jodie Fosterová. V děkovné řeči poprvé na veřejnosti sdělila, že je lesba.

V televizních kategoriích uspěl v dramatické kategorii špionážní seriál Homeland. Nejlepším komediálním seriálem se pak stala série o mladých Newyorčankách nazvaný Girls, která se považuje za sprostší obdobu Sexu ve městě. Bodoval i televizní film Prezidentské volby líčící vstup Sarah Palinové do souboje o Bílý dům v roce 2008.

V hereckých kategoriích kromě Day-Lewise bodovala ještě Jessica Chastainová, která za ztvárnění agentky CIA ve filmu Zero Dark Thirty (Půl hodiny po půlnoci) o honu na teroristu Usámu bin Ládina získala ocenění pro nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli ve filmovém dramatu. Ceny za hlavní role v kategorii filmová komedie či muzikál si odnesl Hugh Jackman za Bídníky a Jennifer Lawrencová za Terapii láskou.

Anne Hathawayové obdržela cenu za nejlepší ženský výkon ve vedlejší filmové roli za Bídníky. Mezi muži v této kategorii kraloval Rakušan Christoph Waltz za výkon ve filmu Nespoutaný Django, za který dostal Quentin Tarantino cenu za scénář.