ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30395 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Na Svět knihy nepřijedou Alexijevičová ani Ulická

0 jsk 9.6.2022

Literární veletrh Svět knihy, který začne 9. června na pražském Výstaviošti a potrvá do 12. června, se bude muset obejít bez účasti dvou světově významných intelektuálek Světlany Alexijevičové a Ljudmily Ulické (na snímku).

Obzvláště v souvislosti s aktuální ruskou agresí rezonují myšlenky dvou světově významných autorek, které přijaly pozvání Světa knihy Praha a měly se zapojit do sekce Literatura jako hlas svobody, jež chce sloužit jako veřejná tribuna pro tvůrce bojující za svobodu. Obě autorky se však bohužel akce nemohou zúčastnit.

Ruská prozaička a kritička nesvobodného Putinova režimu Ljudmila Ulická se rozhodla po svém nedávném odchodu z Ruska natrvalo setrvat v Německu, požádala o politický azyl a status žadatele ji neumožňuje vycestovat ze země.

Běloruská laureátka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová byla nedávno hospitalizovaná a její zdravotní stav jí neumožňuje se do programu Světa knihy Praha zapojit. Cenu Jiřího Theinera, jejíž se měla stát laureátkou, věnuje ukrajinské delegaci. I tak veletrh přivítá celou plejádu významných zahraničních autorů.

Tagy: