ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4706 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Na Staroměstské radnici v Praze se koná výstava snímků Václava Havla

0 Petr Hašek 14.6.2012

Na Staroměstské radnici v Praze se koná výstava fotografií bývalého prezidenta Václava Havla. Snímky ze svého archivu vybrali reportéři České tiskové kanceláře, kteří je pořídili v letech 1988 až 2011.

Pro veřejnost bude výstava přístupná do 6. července. Expozice je vzpomínkou na Václava Havla, od jehož úmrtí uplyne v prvních dnech výstavy půl roku. Autoři přehlídky ale podle svých slov nechtěli být při vzpomínání sentimentální nebo příliš pietní.

Snímky připomínají Václava Havla vesměs plného síly, živoucího, aktivního, veselého a často i rozverného. Nepopisují Havlovy prezidentské počiny, ale spíš okamžiky kolem nich či chvíle soustředění nebo naopak uvolnění po státnickém vypětí. Nechávají diváka pohlédnout na scénu velké politiky a její hráče bez obvyklého patosu, s mírnou nadsázkou a vtipem.

Autoři výstavy se drželi časové osy, na níž se z dramatika a disidenta Václava Havla stal prezident republiky a poté z prezidenta opět umělec a občan. Úvod patří slavnému snímku ze Škroupova náměstí v Praze, kde v roce 1988 promluvil disident Havel na první demonstraci povolené tehdejším československým režimem.

Následují snímky z revolučního konce roku 1989, fotografie dokumentující Havlovu cestu na Hrad a jeho první kroky v roli prezidenta, jeho setkání se světovými politiky, umělci a intelektuály i chvíle rozjímání a odpočinku. Podobně autoři zachytili Havlovo období po odchodu z čela země, kdy se sice vrátil k dramatické práci, ale i tak mu patřilo významné místo ve společnosti i politice, nejen domácí.

rwi