ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15060 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Na smolném Pukkelpopu včera zemřelo pět lidí

0 Redakce 19.8.2011

Festival Pukkelpop, který  se každoročně koná nedaleko belgického města Hasseltu, nepatří rozhodně k těm šťastným. Loni na něm zemřeli dva lidé, přičemž jeden z nich ukončil svůj mladý život sebevraždou, letos ve čtvrtek večer na něm zahynulo pět lidí a dalších sedmdesát bylo zraněno. Někteří z nich jsou ve vážném stavu.

K tragédii došlo během desetiminutové bouře, která ve čtvrtek večer rozbíhající se festival zasáhla. Strhla dvě pódia, několik kovových konstrukcí, několik obřích obrazovek a jeden ze stanů postavených pro další festivalový program. Jedno z pódií spadlo dokonce přímo na diváky. Podle tiskových agentur živel vyvrátil i několik stromů.

Britská televizní stanice BBC uvedla, že to byly právě stromy polámané větrem, které narazily do pódií a strhly je. „Obloha byla zcela černá a všichni čekali, co přijde. Když to začalo, každý se utíkal někam schovat. My jsme se skryli pod malý panel. I tak mám všude modřiny,“ popsala stanici nastalý chaos spoluzakladatelka festivalu Catherine Blaiseová.

Po tragédii nastal chaos, který ovlivnil i zpravodajství z místa akce. Úřady nejdříve hovořily o dvou mrtvých, poté o třech a ráno jejich počet stoupl na pět. Předseda belgické vlády Yves Leterme dnes ráno vyslovil soustrast rodinám obětí a řekl, že spolu s ministryní vnitra sleduje vývoj situace.

Přehlídka začala ve čtvrtek a měla trvat do soboty. Organizátoři nakonec podle očekávání oznámili, že Pukkelpop 2011 předčasně ukončí. Festivalu se účastnilo na 60 tisíc návštěvníků. Na akci se měli představit i kapely Foo Fighters, Skunk Anansie, 30 Seconds To Mars, Glasvegas a další.

Na stejném festivalu spáchal loni sebevraždu zpěvák britské kapely Ou Est Le Swimming Pool Charles Haddon. V pátek 20. srpna si vzal život skokem ze sloupu telekomunikačního vedení, který stál kousek za hlavním pódiem. Dopadl na parkoviště a následkům zranění na místě podlehl.

O den dříve zemřel na stejném festivalu šedesátiletý frontman americké skupiny The Call. Na akci byl jako zvukař americké kapely Black Rebel Motorcycle Club, ve které hraje jeho syn. Během akce podlehl infarktu.

Smutnou zprávou je, že mrtvých na hudebních akcích už je v letošním roce více. O víkendu nejméně pět lidí zemřelo a padesát dalších bylo zraněno, když se v sobotu v americkém městě Indianapolis zřítilo pódium. Neštěstí se stalo během bouře na festivalu country hudby Festival Indiana State Fair. Jeviště se zřítilo jen několik minut před vystoupením jedné z kapel.  

JAROSLAV ŠPULÁK