ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10645 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Na konci ledna začne v Praze festival japonských filmů

0 Redakce 12.1.2012

Festival japonských filmů Eiga-sai 2012 se uskuteční ve dnech 20.až 26. ledna v pražském kině Lucerna. Výrazně rozšířený 5. ročník festivalu nese podtitul Pocta Kitano Takeshimu. Režisér Takeshi oslaví pouhé dva dny před zahájením festivalu 65. narozeniny a právě retrospektiva jeho děl, od jeho debutu Ten chlap je magor (1989) až po zatím poslední snímek Urážka (2010), se stane osou letošního ročníku. V rámci festivalu bude letos k vidění 14 celovečerních filmů.

Nekorunovaný král moderní japonské kinematografie Akira Kurosawa na sklonku života prohlásil, že další osud japonského filmu svěřuje do rukou Kitana Takeshiho. Ten je v zahraničí znám především jako autor originálních filmů z prostředí japonské jakuzy, festivalová retrospektiva však představuje celou žánrovou škálu jeho tvorby od beanovské komedie Všichni to dělají přes dětskou epopej Kikudžiró a originální remake samurajské klasiky Samuraj až po monumentální vizuální báseň Dolls. Ale i jakuza v Kitanově podání mnohdy dokáže okouzlit jinak zapřisáhlé nepřátele akčního žánru – prakticky v každém jeho snímku z této oblasti je totiž také nezanedbatelný kus absurdní komedie, básnického melodramatu, svérázné sebeironie i fascinující výtvarné extáze.

Pro zahájení a zakončení festivalu byly vybrány vavříny ověnčené snímky Hana-bi režiséra Takeshiho, který získal v roce 1998 Zlatého lva v Benátkách a Balada o Narajamě režiséra Imamury Shoheie, vítěz Zlaté palmy v Cannes v roce 1983. Filmy sehrály zásadní význam v obnově zájmu o soudobý japonský film v Evropě. V obou sekcích se však jako vždy objeví i snímky, které budou v ČR k vidění poprvé a v našich zeměpisných šířkách jsou jen málo známé. Všechny filmy budou jako každoročně uváděny v původním znění se souběžnými českými a anglickými titulky.

Filmové projekce budou i letos doplněny bohatým doprovodným programem pro děti i dospělé soustředěným zejména do Japonského víkendu v Lucerně, který se uskuteční 21. a  22. ledna.

rwi