ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7484 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Na festivalu v Karlových Varech uvedou zrestaurovaný Vynález zkázy Karla Zemana

0 Richard Winter 3.7.2015

Světová premiéra digitálně restaurované verze filmu Vynález zkázy od režiséra Karla Zemana se uskuteční 10. července na festivalu v Karlových Varech. Souběžně bude uvedena v rámci Světové výstavy EXPO 2015 v Národním muzeu filmu v Turíně, v Museum of the Moving Image v New Yorku a ve vysílání České televize. Financování restaurování zajistila Nadace české bijáky s přispěním Ministerstva kultury ČR.

Přispět na digitální restaurování dalších filmů mohou všichni milovníci filmů Karla Zemana a to buď příspěvkem na transparentní účet projektu Čistíme svět fantazie na stránkách Nadace české bijáky nebo dárcovskou sms. Garantem digitálního restaurování filmů Karla Zemana je americký expert James Mockoski. Restaurování probíhá pod vedením hlavního restaurátora Ivo Maráka ve společnosti Universal Production Partners (UPP), obnovu zvukové části filmu zajišťuje společnost Soundsquare pod vedením Pavla Rejholce. Na restaurování se podílí také Ludmila Zemanová.

Posláním Nadace české bijáky je digitálně restaurovat významná díla české kinematografie a uchovávat je pro další generace filmových fanoušků. Nadace české bijáky se jako vůbec první organizace v ČR systematicky zabývá digitálním restaurováním hraných filmů a jedním z úkolů, které si vytyčila, je získávání finančních prostředků pro tyto účely. Na záchranu klenotů českého a československého filmu získává nadace finance ze soukromých příspěvků a prostřednictvím veřejných sbírek, kdy sami diváci mohou průběžně přispívat na digitální restaurování.

Na digitalizaci a restaurování českých filmů a kreslených seriálů se vedle vlastní tvorby podílí i Česká televize. “Proces uchovávání a zpřístupňování českého národního filmového bohatství pro další generace je zcela v souladu s dlouhodobým posláním veřejnoprávní televize. Věřím, že Zemanovo klasické dílo v nové kvalitě může směle konkurovat současné tvorbě a potvrdí, že bylo právem vzorem a předobrazem pro řadu mezinárodně uznávaných tvůrců,” řekl generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Film Vynález zkázy v roce 1958 obletěl doslova celý svět. Během jeho uvedení v New Yorku se promítal současně v 96 kinech. Toto fantaskní dobrodružství získalo řadu prestižních ocenění, včetně Velké ceny na EXPO 58 v Bruselu.

Jde o první Zemanův film na motivy prózy Julese Verna, v němž si autor vyzkoušel nový výtvarný styl, který poté dál rozvíjel. Originální kulisy, jedinečné masky, novátorská hudba Zdeňka Lišky – to vše se podílí na unikátní podobě tohoto napínavého příběhu s protiválečným podtextem. Černobílé vyprávění vychází z rytin Édouarda Rioua a Léona Benetta – prvních ilustrátorů Verneových románů.

Příběh inženýra Šimona Harta – průběžně zaznamenávaný v jeho deníku – se odehrává v době, kdy lidstvo poháněla víra v nezadržitelný pokrok. Nové vynálezy vznikaly jako houby po dešti a zločince lákaly k jejich zneužití… Inženýr Hart je spolu se svým učitelem, profesorem Rochem unesen zlotřilým hrabětem Artigasem. Údajný mecenáš profesorova výzkumu je ve skutečnosti cynický šéf tlupy pirátů, kteří potápějí civilní koráby a vykrádají jejich náklady. Důvěřivý Roch si dlouho neuvědomuje, že Artigas chce jeho výbušninu zneužít k ovládnutí světa. Inženýr Hart – izolovaný od stařičkého vědátora v provizorní chatrči – se plány padouchů snaží překazit a pokouší se informovat svět o jejich skutečných záměrech. Mezitím se sbližuje s mladou kráskou Janou, jež byla zachráněna při jednom z pirátských útoků. Poslat zprávu z doupěte padouchů na ostrůvku Back Cup, jež budí dojem doutnající sopky, však není snadné. A zaútočit na všehoschopné nepřátele, disponující smrtonosnou ponorkou Nautilus s ostrou špicí, je ještě obtížnější.