ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28924 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Na Febiofest přijeli Kaplanoglu i Lachman

0 Redakce 29.3.2011

Minulý čtvrtek začal tradiční filmový festival Febiofest. Koná ve čtrnácti pražských kinosálech, aby se prostřednictvím svých ozvěn přesunul i do dalších českých měst. Celkově se uskuteční v jednatřiceti kinosálech. Program v jednadvaceti sekcích nabízí 190 filmů od tvůrců z 56 zemí. V Praze se do 1. dubna uskuteční 436 představení, především ve smíchovském multikině Cinestar Anděl. Dalších 118 projekcí proběhne v regionech.

Včera se na festivalu představil turecký scenárista a režisér Semih Kaplanoglu, který přivezl svou filmovou trilogii Vejce, Mléko a Med. „Hodně píšu básně a chtěl jsem v nich spojit tuto naši tradici s filmařským řemeslem,“ vysvětlil novinářům důvod vzniku svých snímků.

O víkendu se na Febiofestu představil i hollywoodský kameraman Edward Lachman. Během své kariéry spolupracoval s řadou uznávaných filmařů – od Stevena Soderbergha přes Ulricha Seidla až po Todda Haynese.

„Stalo se mi dvakrát, že jsem byl během filmování od kamery vyhozen. Také proto pracuji rád v Evropě, kde je větší tradice považovat práci kameramana za výtvarné umění a tvorbu obrazu. V Americe je natáčení spíše výrobní linkou,“ řekl na tiskové konferenci Lachman.

Febiofest uvádí v rámci jeho „pocty“ v jednom z festivalových sálů tři snímky, na nichž se podílel, a také jeho režijní debut z roku 2002 Ken Park, který natočil společně s Larrym Clarkem. Za film Daleko do nebe režiséra Todda Haynese získal na MFF v Benátkách cenu za mimořádný přínos a o rok později byl za něj nominován na Oscara za nejlepší kameru. Českým divákům byl představen i film Kvílení, který pojednává o soudním procesu týkajícím se slavné básně Allana Ginsberga. Lachman se jeho páteční noční projekce osobně zúčastnil a divákům o filmu i okolnostech jeho vzniku poutavě vyprávěl.

JŠp