ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11292 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Na ČT2 startuje přehlídka slovenské kinematografie. Zahájí ji drama Budiž světlo

0 jsk 25.9.2020

Druhý program České televize nabídne divákům od pondělí 5. do pátku 9. října, vždy od 20 hodin, aktuální slovenskou kinematografii. Slovenský týden na Dvojce zahájí Budiž světlo – snímek oceněný hned na několika mezinárodních filmových festivalech a vítěz v pěti hlavních kategoriích slovenských národních filmových cen Slnko v sieti.

V české televizní premiéře se dále představí Sklep a Trhlina. Přehlídku doplní politický thriller Kandidát a drama ze slovensko-ukrajinské hranice Čiara Petra Bebjaka. Ten s Českou televizí spolupracuje pravidelně, aktuálně na festivalu Finále Plzeň uvede v předpremiéře podzimní novinku ČT, třídílnou minisérii Herec s Janem Cinou v hlavní roli.

„Slovenské filmové tvorbě se Česká televize věnuje dlouhodobě. Impulzem pro nynější projekt, kterým přispíváme k poznání kinematografie našich sousedů, byl fenomenální úspěch snímku Budiž světlo režiséra Marko Škopa na letošním ročníku slovenských národních filmových cen Slnko v sieti, kde drama získalo cenu za nejlepší režii, scénář, pro herce a herečku v hlavní roli a stalo se i nejlepším filmem roku. Snímek již dříve obdržel také ocenění Trilobit od Českého filmového a televizního svazu FITES. Budiž světlo je navíc silně současný příběh zrcadlící myšlenku extremismu a rodinných mezigeneračních vztahů. Hlavní roli v něm hraje českým divákům už dobře známý herec Milan Ondrík, jenž na sebe upozornil ve Veteránovi Jana Hřebejka. Výjimečný počin jsme ve vysílání chtěli zarámovat, a tak jsme přidali filmy Trhlina a Sklep, které budou mít rovněž českou televizní premiéru, a velmi úspěšné ikonické snímky Čiara a Kandidát,“ říká programový ředitel České televize Milan Fridrich.

Dva snímky z kolekce aktuální slovenské tvorby vznikly pod režijním vedením Petra Bebjaka, který pro Českou televizi v minulosti natočil Českým lvem oceněnou minisérii Spravedlnost. Nyní je podepsán pod třídílným dramatem z padesátých let Herec s Janem Cinou a Jenovéfou Bokovou v hlavních rolích. Minisérie bude mít předpremiéru na festivalu Finále Plzeň v Divadle Dialog v neděli 27. září od 11.30 hodin a na obrazovce České televize se objeví v průběhu října. „Finále Plzeň se stává už třetí rok mou součástí. Letos je opravdu zázrakem a štěstím, že se můžeme sejít a užít si přehlídku československých filmových a televizních lahůdek, užít si setkání, a vychlazené pivo před Měšťanskou Besedou. A jsem rád, že diváci budou mít jako první možnost vidět i minisérii Herec, kterou jsme připravovali přesně před rokem. Sám jsem ji ještě neviděl, o to zvědavější jsem na jejich reakce. Finále je a ať žije,“ říká moderátor festivalu a představitel hlavní role nové minisérie České televize Jan Cina.

Minisérie získala nominaci na prestižním mezinárodním festivalu Prix Europa. Ve své kategorii Televizní fikci se o umístění utká se seriálem Geniální přítelkyně, Peacemaker nebo Chalífát.