ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12873 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Na české korunovační klenoty si budou muset lidé vystát frontu

0 Richard Winter 6.5.2013

Až několik hodin si zřejmě budou muset vystát ve frontě lidé, kteří si mezi 10. až 19. květnem budou chtít prohlédnout vzácné české korunovační klenoty. Dlouhou dobu čekání odhaduje Správa Pražského hradu po zkušenostech z minulých let. Symbol české státnosti v minulosti lákal desetitisíce lidí. Žádné rezervace přitom nejsou možné. Expozice ve Vladislavském sále Pražského hradu bude otevřena denně od 09:00 do 18:00 hod.

Korunovační klenoty pro veřejnost se vystavují tradičně při příležitosti zvolení nového prezidenta. Miloš Zeman je jako hlava státu jedním z držitelů sedmi klíčů od Korunní komory ve Svatováclavské kapli chrámu sv. Víta. Převzal ho už při své březnové inauguraci.

Správa Pražského hradu čeká velký zájem návštěvníků. V roce 2003 přišlo 44.475 lidí a naposledy před pěti lety 32.050 lidí, podobně jako v roce 1998. Vstup na výstavu bude zdarma, podle Hradu se nebudou vydávat ani žádné časové vstupenky nebo lístky na pořadí. Přednostně budou moct jet jen vozíčkáři, které může doprovodit maximálně jedna osoba.
Návštěvníci budou moct do Hradu na výstavu přicházet stejně jako v minulosti od stanice metra Malostranská po Starých zámeckých schodech k jižním zahradám Hradu, odtud po Býčím schodišti na třetí nádvoří až ke Starému královskému paláci. K dispozici budou mít občerstvení a toalety.

Držitelé ostatních klíčů od komory se s prezidentem na Hradě sejdou již tento čtvrtek, aby odemknuli místnost, kde je symbol české státnosti uložen. K otevírání i zamykání přísně střežené schrány se totiž musí sejít sedm nejvýznamnějších představitelů českého státu a církve – kromě prezidenta, premiér, předsedové obou komor parlamentu, pražský primátor, pražský arcibiskup a probošt Metropolitní kapituly u svatého Víta.

Soubor českých korunovačních klenotů tvoří Svatováclavská koruna z doby před rokem 1346, korunovační žezlo a jablko z druhé třetiny 17. století, korunovační kříž ze 70. let 14. století, korunovační meč ze 13. století a korunovační roucho z poloviny 17. století. Na přání Karla IV., který nechal zhotovit svatováclavskou korunu a byl s ní v roce 1347 jako první korunován českým králem, se klenoty předvádějí lidem jen při výjimečných příležitostech. Svatovítský poklad patří mezi nejvýznamnější umělecké sbírky v tuzemsku.