ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10072 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Na Cenu Pavla Kouteckého nominovala porota letos sedm filmů

0 Redakce 31.5.2011

Pětičlenná porota vybrala sedm dokumentárních snímků, ze kterých vzejde vítěz klání o Cenu Pavla Kouteckého. O cenu se letos ucházeli tvůrci přesně stovky dokumentárních filmů. Jméno vítězného filmu a režiséra bude vyhlášeno v rámci slavnostního večera v pondělí 6. června v Divadle Archa. Režisér vítězného filmu získá odměnu 100.000 korun.

Do nominací o cenu, která podporuje pokračovatele režiséra Pavla Kouteckého se letos dostali filmy a režiséři For Semafor (Míra Janek), Medvědí ostrovy (Martin Ryšavý), Nesvatbov (Erika Hníková), Pozemšťané, koho budete volit? (účastníci dokumentární dílny o. s. Inventura a Linda Jablonská), Vše pro dobro světa a Nošovic (Vít Klusák), Česká Granada (Jan Papoušek) a Filmař, fanoušek, podivín (Kateřina Mikulcová).

"Z celkového počtu sta přihlášených dokumentárních filmů bylo předvybráno třicet osm filmů, ze kterých jsme pak po dlouhé diskusi vybrali sedm do nominací, o absolutním vítězi budeme ještě diskutovat," řekla scenáristka Irena Hejdová po zasedání poroty.

"Měli jsme možnost vidět desítky velmi dobrých filmů, konkurence je velká, čeští dokumentaristé mají velký záběr témat i oblastí, které se svými štáby navštěvují. I v nominacích se pohybujeme od Sibiře pro Granadu," uvedl ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab. Porota se také shodla na tom, že jim české dokumentární filmy připadají v porovnání s českou filmovou hranou tvorbou daleko rozmanitější a opravdovější.

V letošních nominacích je režisér Martin Ryšavý s filmem Medvědí ostrovy, který vyhrál Cenu Pavla Kouteckého v loňském roce s filmem Země snů. "Může se někdy stát, že nějaký režisér získá Cenu Pavla Kouteckého více než jednou, rozhodující je, který film bude považovat každoročně obměňovaná porota pro daný rok za nejlepší," uvedla zakladatelka ceny a filmová producentka Jarmila Poláková.

Letos poprvé organizátoři ceny představí nominované snímky na veřejných projekcích od čtvrtka 2. června do neděle 5. června a to v kině Světozor nebo v rámci projekcí pod širým nebem v parku na Letné nedaleké Letenského zámečku. Kino Světozor bude uvádět nominované filmy ve čtvrtek a pátek vždy od 18:00 za vstupné 50 korun, noční projekce na Letné se uskuteční v pátek a sobotu od 21 hodin a budou zdarma.

rwi