ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12283 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Na Berlinale vyhrál rumunský film

0 jsk 8.3.2021

Hlavní cenu 71. ročníku filmového festivalu Berlinale, Zlatého medvěda, získal v pátek satirický snímek rumunského režiséra Radu Judeho s distribučním názvem Bad Luck Banging or Loony Porn. Oznámila to festivalová porota. Na vzniku díla se podílela i česká společnost Endorfilm. Experimentální snímek vypráví příběh ženy poté, co na veřejnost unikne domácí porno, které natočila se svým manželem. Film byl jedním z patnácti, které se ucházely o hlavní ocenění prestižní filmového akce.

Stříbrného medvěda za nejlepší režii udělila šestičlenná porota maďarskému režisérovi Dénesi Nagyovi za film Természetes fény (Přirozené světlo). Stříbrného medvěda za nejlepší herecký výkon získala německá herečka Maren Eggertová za roli ve sci-fi komedii Ich bin dein Mensch (Jsem tvůj člověk) režisérky Marie Schraderové. Eggertová ztvárňuje výzkumnici v muzeu, jež dostane úkol otestovat humanoidního robota, kterého hraje britský herec Dan Stevens.

Další Stříbrný medvěd (Velká cena poroty) putoval do Japonska pro tvůrce snímku Guzen to Sozo (Kolo štěstí a fantazie) od režiséra Rjúsuke Hamagučiho. Jde o tři příběhy žen v současném Japonsku. Ocenění získala i německá režisérka Maria Spethová za dokumentární film Herr Bachmann und seine Klasse (Pan Bachmann a jeho třída) o starším empatickém učiteli, jenž se ujal žáků různých původů.

Stříbrného medvěda za výjimečný umělecký výkon dostal mexický film Una Pelicula de Police (Policejní film) režiséra Alonsa Ruizpalaciosa. Stříbrného medvěda za nejlepší scénář získal jihokorejský režisér Hon San-su za film Inteurodeoksyeon (Začátek) o mladých milencích a jejich znepřátelených rodinách.

Berlinale se letos kvůli koronavirové krizi koná ve dvou fázích. Soutěžní proběhla od 1. do 5. března online, veřejná se uskuteční ve dnech 9. – 20. června.