ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4949 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Na aukci Muchových prací se prodala díla za 4,3 milionu korun

0 Richard Winter 31.5.2013

Na aukci v pražském Obecním domě byla vydražena výtvarná díla za 4,3 milionu korun (bez aukční přirážky). Jednalo se výhradně o práce Alfonse Muchy, z 85 položek byl nejdražším dílem vyvolávaným za 1,8 milionu korun olej na plátně Zima ze série Čtyři roční období (na snímku). Za vyvolávací cenu se také prodal.

Dražební čísla si vyzvedly tři desítky milovníků výtvarného umění; další dražili po telefonu. Společnost 1. Art Consulting Brno-Praha uspořádala aukci v rámci výstavy Muchových plakátů se sbírek Ivana Lendla, kterou si dosud prohlédlo na 80.000 lidí. Nešlo o díla z Lendlovy sbírky.

Dvě barevné litografie Petrklíč a Pero vydražitel získal za 290.000 korun bez aukční přirážky, vyvolávací cena činila 180.000 Kč. Cena půvabné plechové krabičky na bonbony s použitím motivu Zvěrokruhu vzrostla desetkrát na 10.000 korun. Ilustrace ke knize Svatopluka Čecha Adamité nazvaná Lilita z roku 1897 byla vydražena za 360.000 Kč, vyvolávala se za za čtvrt milionu. Kresba nazvaná Mladá žena drží satyrovu hlavu zvýšila cenu z 80.000 na 160.000 korun. Muchův zápisník se vydražil za 41.000 korun, vyvolávací cena činila 25.000.

Jídelní lístky a návrhy přebalů potravinářských výrobků, časopisy s litografiemi, fotografie z Muchova soukromí i ateliéru zájem nevyvolaly Nevydražil se ani soubor 109 litografických pohlednic vyvolávaný za půl milionu korun. Výjimkou mezi knihami byla Ilsée Prinzessin von Tripolis z roku 1901 vydaná v osmi stech očíslovaných výtiscích. Její cena vzrostla z původních 3000 korun na 55.000 Kč.

Alfons Mucha (1860-1939) působil ve Vídni, studoval v Mnichově, největší úspěchy sklízel v Paříži, ohlas měl v New Yorku a Chicagu. Vrátil se pak do Československa, kde se věnoval rozměrným dekorativním, historickým a symbolickým malbám.

Tagy: