ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6007 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Na Alšově náměstí v Praze bude pomník k uctění památky Jana Palacha

0 Petr Hašek 15.8.2012

Na Alšově náměstí v Praze vyroste pomník k uctění památky Jana Palacha. Záměr vybudovat dvě téměř šestimetrové plastiky, které vyjdou na šest až osm milionů korun, odsouhlasili pražští radní. Autorem návrhu je architekt John Hejduk.

Dvacetiletý Palach se upálil v roce 1969, aby tak vyjádřil svůj nesouhlas s vývojem v Československu po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Na počest odvážného studenta byla už v minulosti odhalena řada pamětních desek a památníků.

Palachův pomník by měl vzniknout poblíž náměstí v centru metropole, které nese jeho jméno. “Místo je vybráno především vzhledem k jeho klidné poloze v zeleni s výhledem na řeku a panorama Hradčan,” informoval radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09).

Architekt Hejduk návrh pomníku už v roce 1991 věnoval Československu. Pro pražskou výstavu v Královské zahradě Pražského hradu v 90. letech minulého století vznikly dřevěné repliky, které po patnácti letech ztrouchnivěly. Námětem abstraktního díla je bílá a černá postava – syn světlonoš a trpící matka.

rwi