ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11359 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Muzikál Once o vztahu irského muzikanta a české imigrantky má osm cen Tony

0 Petr Hašek 11.6.2012

Adaptace filmu Once, v němž se vedle hudby také hlavních hereckých rolí ujali Glen Hansard, Markéta Irglová, ovládla prestižní americké divadelní ceny Tony.

Muzikál Once o vztahu irského muzikanta a české imigrantky proměnil osm z 11 nominací. Získal i prestižního cenu pro nejlepší muzikál. Nejlepší divadelní hrou se stala satirická komedie Clybourne Park, která již loni dostala Pulitzerovu cenu. 66. ročník cen Tony moderoval herec Neil Patrick Harris, v Česku známý díky sitcomu Jak jsem poznal vaši matku.

Inscenace muzikálu Once, v němž je vedle angličtiny s irským přízvukem slyšet i čeština, ocenění dostala například za scénu, ozvučení, orchestraci či osvětlení. Obdržela i cenu za libreto pro irského dramatika Endu Walshe či režiséra Johna Tiffanyho.

Ocenění Tony převzal také představitel hlavní mužské role v muzikálu Steve Kazee. V emocionální děkovné řeči vzpomenul svou matku, která letos prohrála boj s rakovinou. Poděkoval svým kolegům a zejména představitelce hlavní ženské role Cristin Miliotiové.

Hudba nesplnila nominační kritéria

Naději na ocenění za svou hudbu neměli Hansard s Irglovou, protože většina jejich hudby použitá v muzikálu včetně skladby Falling Slowly oceněné Oscarem již předtím zazněla ve filmu a nesplnila tak nominační kritéria.

Překvapením letošních cen Tony bylo vítězství neznámého britského herce Jamese Gordena v kategorii pro nejlepšího divadelního herce v hlavní roli v inscenaci One Man, Two Guvnors. Naopak podle očekávání dopadla cena pro nejlepší muzikálovou herečku v hlavní roli. Získala ji Audra McDonaldová za výkon v obnovené premiéře muzikálu Porgy a Bess.

Velký úspěch zaznamenal i osmdesátiletý filmový a divadelní režisér Mike Nichols. Cena za režii hry Arthura Millera Smrt obchodního cestujícího byla jeho již šestým úspěchem v této kategorii.

rwi