ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6731 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Muzeum v New Yorku nabídne neobvyklou výstavu Andyho Warhola

0 Petr Hašek 12.9.2012

Neobvyklou výstavu nabídne svým návštěvníkům Metropolitní muzeum umění v New Yorku. Expozice ukáže v kontextu 60 dalších výtvarníků, fotografů či filmařů jeho vliv na jiné umělce.

A to jak současníků jednoho z nejznámějších umělců druhé poloviny 20. století, tak i mladších umělců včetně třeba britského provokatéra Damiena Hirsta, postmodernisty Jeffa Koonse či třeba fotografky Cindy Sherman.

Nová výstava v metropolitním muzeu začne 18. září a skončí poslední prosincový den. Doprovodí ji i několik diskusí či koncert zpěvačky Patti Smithové. Výstava nazvaná Se zřetelem k Warholovi: Šedesát umělců, padesát let nabízí 45 děl od slavného pop-artového umělce a zhruba 100 děl dalších umělců.

Pokrývá přitom časové období od začátku 60. let až po třeba současné video-artové tvůrce. “Jako celek to vytváří úžasný dialog, nejen mezi Warholem a dalšími umělci, ale i mezi těmito umělci navzájem,” uvedla kurátorka Marla Pratherová.

Hned úvodní sekce se věnuje inspiraci, kterou Warhol pro své obrazy nacházel v denním tisku. Zabývá se i zobrazováním věcí běžné denní spotřeby ve Warholově díle. Jeho známé bedýnky od mýdla Brillo tu stojí vedle pečlivě seřazených krabiček od léků od Hirsta.

Velký prostor je pak na výstavě věnován portrétům, celebritám a moci. K vidění tu je například Warholův portrét bývalé americké první dámy Jacqueliny Kennedyové Onassisové, do zlata laděná socha zpěváka Michaela Jacksona a jeho opičáka Bubblese od Koonse či třeba portrét skladatele Phila Glasse z dílny fotorealisty Chucka Close.

Další sekce, které vévodí Warholův poslední autoportrét z roku 1986, se věnuje vztahu umění, homosexuality a identity obecně. Poslední dvě části výstavy se pak zabývají citacemi a přivlastňováním obrazů v uměleckých dílech a mnohostrannou povahou Warholovy tvorby, která šla napříč různými médii. Spadala do ní i vydavatelská činnost či spolupráce se skupinou Velvet Underground.

rwi