ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5876 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Muzeum ukazuje předměty spojené s honbou na bin Ládina

0 Richard Winter 9.9.2014

V muzeu věnovaném obětem teroristických útoků z 11. září 2001 v New Yorku nově vystavují i předměty spojené s následnou honbou na teroristického vůdce Usámu bin Ládina. Mezi exponáty je mimo jiné oblečení, které měl na sobě jeden z příslušníků elitní námořní jednotky Navy SEALs při dopadení a usmrcení vůdce teroristické sítě Al-Káida v květnu 2011.

Dalším z vystavených exponátů je například pamětní medaile, kterou dostala agentka Ústřední zpravodajské služby (CIA) vystupující pod jménem Maya, která se podílela na vystopování a zlikvidování bin Ládina. Představitelé muzea udržují v tajnosti informaci, kdo jim zmíněné předměty věnoval.

Muzeum, které bylo otevřeno letos v květnu, přilákalo zatím více než 900.000 návštěvníků. Vzhledem k rozporuplným reakcím, které bin Ládinova smrt po světě vyvolala, nová výstava nejspíš vyvolá velkou diskuzi. “Smrt Usámy bin Ládina je součástí naší historie a máme povinnost o tom mluvit,” uvedl šéf muzea Joe Daniels.

Podobné předměty jsou podle něj důležité, protože seznamují návštěvníky i s dopady 11. září 2001. “Miliony návštěvníků tak mají šanci seznámit se s mimořádnou statečností těch mužů a žen, kteří toho pro tuto zemi tolik obětovali jak doma, tak v zahraničí.”