ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12059 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Muzeum Karla Zemana oslaví druhé narozeniny

0 Richard Winter 22.9.2014

Pražské Muzeum Karla Zemana slaví 2. výročí své existence. Oslavy, které se budou konat od 10. do 12. října, se ponesou v duchu filmu Ukradená vzducholoď. Připraven je rozmanitý program i výjimeční hosté – pozvání přijala pětice představitelů hlavních rolí filmu Ukradená vzducholoď i paní Ludmila Zemanová. Jedinečný audiovizuální zážitek připraví přímo pro tuto událost muzikant Jan Burian mladší a kapela Clarinet Factory.

Oslavy narozenin odstartuje koncert Clarinet Factory. Výběr kapely přitom není náhodný – skupina je svázaná s muzeem už od počátku jeho existence! Hudebníci totiž složili a nahráli ozvučení celé expozice. Hudební zážitek umocní i light show a projekce promítané na obří vzducholoď.

Skutečná obří vzducholoď totiž na víkend přímo nad muzeem „zaparkuje“! Její konstruktéři odhalí návštěvníkům praktické využití těchto netradičních strojů v dnešní době a zájemci budou moci vstoupit i do modelu řídící jednotky vzducholodi, kde bude připravena řada ukázek, videí, fotografií a fotomap nafocených právě vzducholodí.

Sobotní den se pak zcela ponese v duchu filmu Ukradená vzducholoď. Jak tento okouzlující snímek vznikal, jaká panovala atmosféra při natáčení a jak pracoval režisér Karel Zeman, přiblíží představitelé hlavních rolí – Jan Malát, Hanuš Bor, Jan Čížek, Josef Stránik a Michael Pospíšil, kteří ve filmu z roku 1966 ztvárnili pětici kamarádů – Petra, Jardu, Martina, Pavla a Kubu. Ti v dobrodružném příběhu napsaného na motivy románu Julese Verna Dva roky prázdnin, tak trochu nedopatřením ukradnou vzducholoď, s níž doletí z Prahy na pustý ostrov uprostřed oceánu… Diskuze a autogramiády se zúčastní i paní Ludmila Zemanová, dcera režiséra, která rovněž na oslavu ze svého kanadského bydliště přiletí.

Odpoledne zpříjemní hudební blok skladatele a umělce Jana Buriana ml., který představí autorský set inspirovaný hudbou a zvuky z filmů Karla Zemana. V Burianově osobitém pojetí a netradiční interpretaci na moderních hudebních nástrojích tak budou posluchači moci nalézt stopy třeba i z filmu Cesta do pravěku, jehož hudbu složil Burianův dědeček – slavný divadelní a filmový skladatel E. F. Burian. Sobotní večer pak zakončí projekce filmu Ukradená vzducholoď.

Muzeum Karla Zemana nabízí návštěvníkům unikátní interaktivní expozici, která mapuje život a tvorbu režiséra Karla Zemana od prvních animací a loutkových filmů ve čtyřicátých letech minulého století až po díla z jeho posledního tvůrčího období. Podstatná část expozice je pak věnována jeho nejzásadnějším filmům – Cestě do pravěku, Vynálezu zkázy a Baronu Prášilovi.