ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13730 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Muzea na celém světě a jejich pracovníci oslaví mezinárodní den

0 Richard Winter 17.5.2013

V sobotu 18. května oslaví muzea na celém světě a jejich pracovníci svůj mezinárodní den. Na většině míst bude zvýhodněný vstup či vstup zdarma – například ve všech objektech Národního muzea v Praze či v případě výstav Národní galerie. Volný vstup se však nevztahuje na výstavu Slovanské epopeje ve Veletržním paláci, kterou organizuje Galerie hlavního města Prahy.

Tradičně je tato událost v Česku spojena s Festivalem muzejních nocí, který začne 17. května v Jindřichově Hradci. V pořadí devátý ročník populárního festivalu bude postupně ve všech krajích až do 8. června, kdy jej uzavře Pražská muzejní noc.

Muzea a galerie pro návštěvníky připravují doprovodné programy, například tvůrčí dílny pro děti i dospělé, komentované prohlídky výstav i expozic. Na mnoha místech je zavedou i do depozitářů. Například sbírky Národního technického muzea v Praze budou v sobotu přístupny za poloviční vstupné. Atraktivním důvodem k návštěvě jsou tři vozy Ferrari včetně závodního monopostu, vystavené v jeho dopravní hale.

Oslavy folkloru a lidových tradic připravuje na víkend Národopisné muzeum – Musaion v Kinského zahradě v Praze. Významná folklorní událost se tam uskuteční počtrnácté a představí to nejzajímavější z lidových hudebních a tanečních tradic.

Vstup zdarma do svých expozic včetně Podskalské celnice a Zámeckého areálu Ctěnice bude mít v sobotu i Muzeum hlavního města Prahy, které si připomíná 130 let od zpřístupnění prvních sbírek veřejnosti. V hlavní budově na Florenci se mohou zájemci zúčastnit komentovaných prohlídek. Své dovednosti představí žongléři a chůdaři, pro děti se bude hrát divadlo. Ty nejmenší potěší výtvarná dílna a pracovní listy k Mánesově kalendářní desce, jejíž originál se nachází v muzeu.