ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4762 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Muse: Monty Python rock plný vlivů

0 Petr Hašek 2.10.2012

Když na konci srpna prohlásil Chris Martin, zpěvák a kytarista Coldplay, že se mu moc líbí písnička Madness, v té době čerstvý singl z chystaného alba Muse, byl to ten nejlepší reklamní slogan, jaký si kdo mohl představit.

„Před třinácti lety jsem byl poprvé na jejich koncertu. Potom jsem je sledoval a musím říct, že Madness je jejich nejlepší písnička,“ sdělil světu hlavní obličej Coldplay.

Stalo se to více než měsíc před vydáním nového alba Muse. Alba, které je v pořadí šesté studiové v jejich diskografii a o jehož podobě pouštěla kapela do éteru tolik informací, že z nich měl na konci srpna každý fanoušek doslova velkou hlavu. Krátce řečeno – na desce The 2nd Law mělo být všechno. Tedy skoro všechno.

V rozhovoru pro britský hudební magazín Q zpěvák a kytarista Matt Bellamy řekl, že se nebojí toho, že Muse budou připadat někomu směšní, a že berou v potaz to, že někteří jejich staří fanoušci mohou být s přibývajícími alby i tím, kam se kapela ubírá, trochu zklamaní. „Nevzrušujeme se tím, že lidé nevezmou naší hudbu bez výhrad. Nebojíme se být excentričtí a nebojíme se jít v rocku ve stopách Monty Pythonů. Je to trochu jako opera. Když se zaměříte na jeden element, vypadá směšně a kuriózně. Celek se ale takovému zjednodušení brání a dává smysl.“

Následně kapela až podezřele nenuceně přiznávala vlivy, které se na albu podepsaly. Pravda, je jich tam celá řada, někdy je to snad až příliš, zvláště bavíme-li se třeba o vlivu skupiny Queen, její pompéznosti a tomu odpovídajícími zvuku kytary a zpěvu. Ruku v ruce s dalšími inspiracemi lze nicméně přesto hovořit o originálu. V tom je síla Muse. Výsledkem je totiž onen jmenovaný Monty Python rock. Anebo prostě jakýsi „muse rock“.

Bellamy třeba řekl, že nové album je částečně ovlivněné tvorbou irské skupiny U2. Nebylo by to poprvé, takový vliv je patrný i na minulých počinech. Bellamy byl ale konkrétní a řekl, že nejvíce je z novinky slyšet vliv desky Achtung Baby.

„Minulý rok jsme byli s U2 na turné v Jižní Americe. Celý ten výlet naše album velice ovlivnil. Je na něm místy cítit nahrávka Achtung Baby,“ řekl v rozhovoru pro americký magazín Rolling Stone. V jiných rozhovorech pak dodal, že novinku ovlivnily například dubstep nebo filmová hudba, zejména tvorba skladatele Hanse Zimmera.

„Hans Zimmer je nejlepším skladatelem moderní filmové hudby. V písni The 2nd Law je jednoznačně cítit jeho vliv. Ano, chtěli bychom, aby tohle naše album lidi vzali trochu jako film. Vždy jsem se o film velmi zajímal a byl jsem jako skladatel velice ovlivněn i filmovou hudbou. Vyrůstal jsem na snímcích Stephena Spielberga a Johna Williamse, a též jsem byl samozřejmě velkým fanouškem Hanse Zimmera,“ sdělil Bellamy v rozhovoru pro magazín Classic Rock. „Psát filmový soundtrack je pravděpodobně těžší, než psát písničky na album. Chce to hodně práce, vyžaduje to spoustu času. Je to něco, co bych jednou strašně rád dělal. To by si ale kapela musela dát delší pauzu.“

O nové kolekci The 2nd Law Bellamy tvrdí, že je to nesporně nejpestřejší album ze všech, které Muse nahráli. „Každá písnička byla produkována velmi specificky a jinak, podle toho, co pro ni bylo nejlepší,“ vysvětlil.

Na novém albu je také skladba Survival, která se letos na přelomu července a srpna stala hymnou při konání letních olympijských her v Londýně. V losangeleské rozhlasové stanici KROQ Muse prozradili, že měla být původně duetem s Eltonem Johnem.

„Věřte, nebo ne, Elton John nám zavolal a chtěl, abychom společně napsali písničku pro olympiádu. V té době měl být hudebním ředitelem her, přesto jsme si říkali, že to není možné. ’To máme pro olympiádu nahrát duet s Eltonem Johnem?’. To se stalo asi před rokem. Potom dal od olympiády ruce pryč a my měli pocit, že to všechno utichne,“ vyprávěl příběh písničky Bellamy. „Pak se nám ale ozvali organizátoři her s tím, jestli bychom nechtěli zahrát na závěrečném ceremoniálu. My jim při té příležitosti pustili nachystanou skladbu a oni si ji hned zamilovali a chtěli ji jako olympijskou hymnu.“

Písnička Survival se nakonec olympijskou hymnou skutečně stala. Hráli ji při příchodu sportovců na stadión i při odevzdávání olympijských medailí. Televize a rádia ji používaly jako hudební podklad při příspěvcích z olympiády.

Připomeňme, že Muse vystoupí 22. listopadu v pražské O2 Areně. Nové skladby tam prý už představí.