ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5211 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Mr. Bean převzal Řád britského impéria

0 Richard Winter 31.10.2013

Britský herec Rowan Atkinson, známý jako Mr. Bean, dnes v nezvyklé vážnosti převzal v Buckinghamském paláci v Londýně Řád britského impéria. Ocenění obdržel za kariéru, kterou bavil poddané Jejího Veličenstva, ale při slavnostním aktu se osmapadesátiletý komik při slavnostním obřadu v královském paláci zdržel jakéhokoli žertovného proslovu či klaunovství.

Atkinson se proslavil v 90. letech v tragikomických příbězích Mr. Beana. Vytvořil v nich svéráznou postavu “velkého dítěte v dospělém těle”. Ve stejném duchu poté například interpretoval postavu Johnnyho Englishe, jakožto nemotorného tajného agenta britské královny, vnímaného jako parodii na agenta Jamese Bonda.

Narodil se do selské rodiny a už odmala projevoval nadání rozesmívat lidi, přesto se nechtěl stát komikem. Chtěl povolání se stálým a jistým platem. Po studiích na univerzitách v Newcastlu a Oxfordu se však komikem stal. Začal psát pro divadlo v Oxfordu Playhouse a uplatnil se i jako divadelní komik.

V roce 1979 pronikl do televize jako herec a scenarista v seriálu BBC Nezprávy v devět. Seriál byl velmi úspěšný a díky němu obdržel ocenění British Academy Award a stal se osobností BBC pro rok 1980. Jeho úspěchy pokračovaly a zajišťovaly mu růst popularity. Od roku 1990 ženatý se Sunetrou Sastry, s níž má dvě děti, Lily a Benjamina. Vlastní dvě filmové společnosti, Tiger Television a Tiger Aspect Films. Je velký milovník aut.