ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 23821 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Miro Žbirka získal čtyři Anděly. Svěráka do Síně slávy uvedl Petr Pavel

0 jsk 17.4.2023

Česká hudební akademie rozhodla o nejlepších hudebních nahrávkách uplynulého roku. V Cenách Anděl Coca-Cola 2022, které se udílely 15. dubna v prostorách pražského Výstaviště a v přímém přenosu na ČT1 a YouTube, nejvíc pozornosti získalo album Posledné veci. Za zesnulého Mira Žbirku jej dokončil jeho syn David.

Ten byl také jedním z vystupujících. V rámci slavnostního večera, kterým provázel herec Kryštof Bartoš, zazpíval v doprovodu kapely Mira Žbirky píseň Nejsi sám, jenž se stala Skladbou roku. Za Posledné veci Česká hudební akademie Žbirkovi dále udělila ocenění v kategoriích Album, Sólový interpret a Slovenské album.

Nahrávku začal Miro Žbirka připravovat během svého života, dokončením alba potom pověřil svého syna Davida. Ten ho společně se svým spolupracovníkem Patrickem Jamesem Fitzroyem natáčel ve slavných londýnských studiích Konk.

Mezi speciální okamžiky slavnostního večera patřilo také přivítání nového člena andělské Síně slávy. Tím se letos stal Zdeněk Svěrák, tedy vůbec poprvé specializovaný autor písňových textů. Do Síně slávy ho uvedl nečekaný host večera, prezident Petr Pavel (na snímku).

„Každý rok se snažíme o to, abychom legendy vstupující do Síně slávy potěšili nejen jejich uvedením, ale i osobou předávajícího. Bylo nám ctí na andělském podiu přivítat pana Zdeňka Svěráka i pana prezidenta, který se této role zhostil. Je příjemná změna, že je ve vrcholné politice po letech znovu někdo se zájmem o kulturu,“ uvádí producentka Lucka Hájková z pořádající agentury

Výsledky Cen Anděl:

Síň slávy
Zdeněk Svěrák

Album
Miro Žbirka – Posledné veci

Skladba
Miro Žbirka (feat. David Žbirka) – Nejsi sám

Skupina
Vypsaná fiXa – Kusy radosti

Sólová interpretka
Lenny – Heartbreak Culture

Sólový interpret
Miro Žbirka – Posledné veci

Objev
Calin – Popstar

Videoklip
Lazer Viking – Yr Body (režie J. Walker)

Slovenské album
Miro Žbirka – Posledné veci

Alternativa a elektronika
Kalle – Under the Black Moss

Folk
Robert Křesťan & Druhá tráva – Díl druhý

Jazz
Štěpánka Balcarová – Štěstí

Klasika
SOČR, Marko Ivanović – Miloslav Kabeláč: Mysterium času

Rap
58G – City Park

Rock
Insania – Grrrotesky

(foto: foto Zuzana Bönisch)