ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13541 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

„Milionář z chatrče“ uzmul Oscary za nejlepší hudbu a píseň

0 Redakce 23.2.2009

Včerejší 81. oscarový večer patřil bezpochyby Dannymu Boyleovi a jeho snímku Milionář z chatrče, který se do českých kin chystá tento čtvrtek.

Film získal osm sošek, včetně Oscara za nejlepší film a za nejlepší režii. Milionáři se nevyhnula ani ocenění v kategorii nejlepší hudba a nejlepší píseň. Cenu za píseň Jai Ho  si odnesli A.R. Rahman, zavedený bollywoodský autor filmové hudby a Gulzar, autor slov: „Chci znovu poděkovat celému týmu Milionáře z chatrče a zvláště Dannymu Boyleovi za to, že mi dal takovou skvělou příležitost. A také všem lidem z Bombaje. Hlavní myšlenkou filmu je optimismus a síla naděje v životě a já měl po celý svůj život na výběr mezi láskou a nenávistí. Vybral jsem si lásku a teď jsem tady,“ řekl během ceremoniálu očividně dojatý Rahman. Není se čemu divit, druhou sošku si totiž odnesl i za nejlepší hudební doprovod. „Před příchodem jsem byl zároveň nadšený i vyděšený. Naposledy jsem se tak cítil na své svatbě,“ podělil se o své dojmy Rahman.


A. R. Rahman: Jai Ho (titulní oscarová píseň k filmu Milionář z chatrče Dannyho Boylea)

A. R. Rahman se narodil v roce 1966 v indickém Madrasu a od raného dětství navštěvoval hodiny klavíru. Jeho otec byl také úspěšným filmovým skladatelem a syn se vydal záhy v jeho stopách. V šestnácti letech zanechal školy a začal spolupracovat na tvorbě soundtracků pod dohledem známého indického skladatele Illaiyarajy. Pracoval také  na bezpočtu reklamních jinglů. Od devadesátých let se zabývá především tvorbou hudby pro filmy z bollywoodské produkce a je v tomto oboru považován za jednoho z nejlepších a nejúspěšnějších. Během prvních pěti let své činnosti v oboru natočil hudbu k 35 celovečerním filmům. Rahmanův styl se vyznačuje eklektickou kombinací popu, rocku, reggae a tradiční indické hudby a vyšlapal v tomto směru cestu mnoha následovníkům.

V kategorii nejlepší píseň konkuroval Milionáři z chatrče Peter Gabriel a jeho skladba Down to Earth k animovanému filmu Wall-E. 


Peter Gabriel: Down to Earth (nominovaná píseň k animované pixarovce Wall-E)

MARTIN VEJVODA