ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30353 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Mikrofestival Miloše Formana zahájí Velikonoce v České televizi

0 Richard Winter 26.3.2015

Čtyři filmy Miloše Formana ve čtyřech dnech, a poprvé ve vysokém rozlišení, premiéru tří dokumentů, rodinnou klasiku i tradiční Pomozte dětem odvysílá o letošních Velikonocích Česká televize. Velikonoce ve jménu Miloše Formana v České televizi zahájí režisérův první barevný film a zároveň druhá neproměněná nominace na Oscara Hoří, má panenko. Další snímky, Přelet nad kukaččím hnízdem a Valmonta, pak Česká televize odvysílá v sobotu a v neděli. Čtveřici uzavře film, který ve své době vyvolal „mozartománii“, Amadeus, a to v rozšířené režisérské verzi.

“Mikrofestival Formanovy tvorby bude páteří letošního velikonočního programu. Ještě nikdy jsme tyto snímky nevysílali v jediné sezoně a ještě nikdy jsme je našim divákům nenabídli ve vysokém rozlišení,” říká ředitel programu České televize Milan Fridrich a dodává: “Doprovodným programem pak vlastně bude série Jaroslava Papouška o rodině Homolkových, kde se v dětských rolích objeví Formanové hned dva, Petr a Matěj.”

Velikonoce v České televizi přinesou i tři dokumentární premiéry. Malý mnich představí ve třech příbězích chudé oblasti bhútánského venkova, kde přetrvává tradiční zvyk mít v každé rodině aspoň jednoho mnicha, který musí od dětství dodržovat pevný řád plný modliteb a odříkání. Dokument 10 % Afriky o muži, který prodělal několik těžkých onemocnění, ukazuje, že handicap nemusí brát pozitivní pohled na život a naopak naznačuje cestu, na kterou by se možná měli vydat mnozí z nás. Tajemství věstonických Venuší zase slibuje dobrodružné až detektivní pátrání. Spor o pravost další sošky nalezené tentokráte v Horních Věstonicích ve své době totiž zdaleka přesáhl hranice Československa a vyvolal dokonce několik soudních sporů. Nakonec soška zmizela. Relativně nedávno po její existenci začal pátrat docent Karel Valoch, erudovaný archeolog a pamětník.

Ke svátečnímu vysílání České televize patří i velikonoční požehnání papeže Františka Urbi et Orbi, které Česká televize nabídne v přímém přenosu na ČT2 v neděli 5. 4. od 11:55 a další pořady spjaté s liturgickými a velikonočními tradicemi. První program České televize pak v sobotu 4. dubna odvysílá i velký charitativní pořad Pomozte dětem, který se, stejně jako loni, ponese v duchu StarDance.

Sérii výpravných pohádek a rodinných filmů na prvním programu České televize doplní o Velikonocích Déčko, které se stane doménou dětské animované tvorby. Pro děti odstartuje na webu ww.decko.cz v neděli 29. března také interaktivní kalendář, který je hravou formou seznámí s historií velikonočních svátků a lidovými zvyky.

Pro milovníky hudby a moderního divadla přinese speciální program ČT art. Divákům nabídne například obnovenou premiéru sedmidílného zpracování životního osudu skladatele Giussepe Verdiho nebo záznam jednoho z nejslavnějších muzikálů všech dob, Cats. O sobotním večeru si na ČT art přijdou na své příznivci fenoménu Cirque du Soleil. Na tři Oscary nominovaný britský film Billy Elliot zas potěší všechny příznivce baletu. Příběh malého chlapce, kterého místo boxu učaruje klasický tanec, uvede druhý program 3. dubna večer.