ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30021 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Michael Jackson: Opět u soudu!

0 Redakce 19.11.2008

Syn arabského monarchy zažaloval Krále popu Michaela Jacksona za album a autobiografickou knihu, které nevydal.
Právní zástupci šejcha Abdully bin Hamad Al Khalify obvinili Jacksona, že si v roce 2006 naúčtoval 7 milionů amerických dolarů od šlechtice jako zálohu za to, že připraví svůj životopis a nahraje nové album pro jeho label  Seas Records. Interpret měl dva roky na to, aby oba materiály vydal.

Svůj slib třiatřicetiletému Al Khalifovi, který je sám skladatelem amatérem, Král popu měl dát v roce 2005. Tehdy se právě přestěhoval do Bahrajnu – krátce poté, co byl kalifornským soudem zproštěn obvinění ze zneužívání chlapců. Jak uvádí zástupce šejcha Bankim Thanki, Al Khalif chtěl spolupracovat s Jacksonem a pomoct mu znovu vybudovat svou kariéru. Finanční situace zpěváka po zatčení v roce 2003 kvůli výše zmíněnému obvinění nebyla nejlepší.  Al Khalif uhradil nejdříve dluhy ve výši 35 000 dolarů za provoz Neverlandu, proslulého Jacksonova zábavného parku, nacházejícího se na území 1000 hektarů velkého ranče muzikanta v Kalifornii. Další 2,2 miliony šlechtic pak vydal na právní poplatky. A následně mu pomohl se stěhováním do Bahrajnu a zřízením nahrávacího studia v hlavním městě Manáma. Šejch dále poskytl umělci 500 000 dolarů na to, aby si mohl udržet svůj životní styl, a dalších 350 000 na dovolenou v Evropě v únoru 2006, na kterou se Jackson vypravil se svým nezbytným doprovodem, včetně svého kadeřníka.  „Vnímal jsem tyto platby jako investici do Michaelova potenciálu,“ uvádí Al Khalifa v prohlášení, které právní zástupce přednesl u Londýnského soudního dvora (kde se obě strany dohodly, že se spor bude řešit). „Říkal mi, že mi to splatí… naší společnou prací.“

Zástupce Jacksona Robert Englehart hájí svého klienta na základě skutečnosti, že mezi ním a Al Khalifem nikdy nedošlo k uzavření právní dohody.  Jackson a šejch, který je také guvernérem Bahrajnské Jižní provincie, se stali blízkými přáteli a oba bydleli v paláci v Abú Dhabí, který je majetkem otce Al Khalifa, bahrajnského krále Hamada bin Isy Al Khalify. V Bahrainu Jackson pak žil jako host mladého Al Khalify zhruba rok – než bylo přátelství mezi umělcem a arabským šlechticem  pošramoceno nedodržením jejich údajné dohody. Podle Engleharta přitom veškeré peníze, které Jackson obdržel, byly nezištným darem od šejcha.

Thanki připustil, že šejch dal zpěvákovi některé dary, ty ovšem dle jeho slov tvořily zásadně předměty osobní povahy – hodinky, šperky apod.  Dále uvedl, že i přestože je šlechtic velmi bohatý, hrazení Jacksonových výdajů, zasáhlo hluboko do financí šejcha: „Některé platby byly závratné podle jakýchkoliv  standardů.“

Co se Jacksona týká, jeho finanční situace pořád není stabilizována. Král popu se proto minulý týden musel vzdát Neverlandu, pojmenovaného po mytické zemi z románu Peter Pan, a přepsat jej kvůli dluhům soukromé firmě Sycamore Valley Ranch Company LLC.

ZLATINA JEŘÁBKOVÁ (foto: Virginmedia.com)