ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6310 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

MGMT vyhráli spor s prezidentem Sarkozym o ukradenou píseň

0 Redakce 30.4.2009

V písni Kids od newyorského indie popového dua MGMT (čti „management“) se zpívá: „Není čas myslet na následky / vem si jen to, co chceš“. Přesně tak se zachovala i Sarkozyho strana Unie pro lidové hnutí, když písničku několikrát bez dovolení použila během kampaně.Strana se s kapelou nakonec dohodla na mimosoudním vyrovnání a zaplatila 30 000 eur. V úterý to potvrdila francouzská právnička kapely.

Spor se odehrává právě ve chvíli, kdy francouzská vláda hlasuje o vládním návrhu zákona, který má zatočit s internetovým pirátstvím. Napoprvé tento zákon neprošel, což pro pro Sarkozyho stranu znamenalo velkou ostudu. Strana inkriminovanou písničku několikrát nepovoleně použila ve svých veřejných prezentacích, ale prohlásila, že to nebylo úmyslné. Nejprve tedy MGMT coby náhradu škod pokrytecky nabídla symbolické jedno euro. Skupina odvětila, že tuto nabídku považuje za „urážlivou“.

Kapela, která s melancholickými hity jako Time To Pretend a Kids z alba Oracular Spectacular prorazila do mainstreamu, na svých internetových stránkách napsala: „Nechtěli jsme být ,typičtí Američani' a soudit se, ačkoli by nám to přineslo peníze, činčilové kožichy a SUVčka. Namísto toho se spokojíme s mimosoudní cestou a peníze věnujeme autorským organizacím.