ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7491 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Mezinárodní Man Bookerova cena pro spisovatele Philipa Rotha

0 Redakce 19.5.2011

Prestižní literární  mezinárodní Man Bookerovu cenu, celosvětovou obdobu stejnojmenného britského ocenění, dostal americký spisovatel Philip Roth. Jeho jméno bylo oznámeno na tiskové konferenci v budově opery v australském Sydney.

Cena mu bude fyzicky předána letos 28. června na slavnostní recepci v Londýně. Uděluje se od roku 2004 každé dva roky a její majitel obdrží spolu s ní ještě 60 tisíc liber.

Mezinárodní Man Bokerova cena má poměrně striktní pravidla. Může ji totiž dostat pouze žijící autor, jenž tvoří anglicky a jeho knihy jsou v angličtině v prodeji. Porota ji navíc uděluje za celé dílo a za celkový autorův příspěvek světové literatuře. Pro srovnání: britskou Man Bookerova cenu mohou získat pouze anglicky píšící spisovatelé zemí Velké Británie a Irska, a to za jediný román.

Letos bylo na mezinárodní  Man Bookerovu cenu navrženo třináct autorů. Roth je jejím čtvrtým držitelem. Jako první ji v roce 2005 obdržel Albánec Ismail Kadare, po něm v roce 2007 Nigerijec Chinua Achebe a v roce 2009 pak Kanaďanka Alice Munroová.

JŠp