ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 25924 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Mezi umělci oceněnými královnou Alžbětou II. je herečka Winsletová i hudebník Barlow

0 Petr Hašek 18.6.2012

Mezi umělci oceněnými královnou Alžbětou II. vyznamenáním za přínos umění je herečka Kate Winsletová i hudebník Gary Barlow.

V přibližně tisícovce vyznamenaných u příležitosti královniných oficiálních oslav narozenin je například návrhářka Sarah Burtonová, která navrhla svatební šaty nynější manželky prince Williama a vévodkyně z Cambridge Catherine, nebo britsko-irácká architekta Zaha Hadidová, jež navrhla olympijský plavecký bazén se střechou ve tvaru vlny.

Winsletové, která ztvárnila hlavní hrdinku Rose v kasovním trháku Titanic a v roce 2009 dostala Oscara za výkon ve filmu Předčítač, královna Alžběta II. udělila titul komandér Řádu britského impéria.

Muzikant Gary Barlow, bývalý člen Take That, který organizoval nedávný koncert u příležitosti šedesáti let od královnina nástupu na trůn, byl za své služby jmenován důstojníkem Řádu britského impéria. Shakespearovského herce a režiséra Kennetha Branagha jmenovala Alžběta II. rytířem.

Vyznamenání královna udílí dvakrát ročně, na Nový rok a v rámci oficiálních oslav svých narozenin. Ve skutečnosti je má 26. dubna, ale oficiální oslavy jsou vždy kvůli počasí přesunovány na červen. Budoucí nositele titulů vybírají úředníci ze jmen kandidátů, která jim dodají vláda a veřejnost.

Titul komandér Řádu britského impéria je udělován jako ocenění za pozoruhodné úspěchy. Dostávají ho i ti, kteří významně prospěli společnosti nebo dosáhli ve svém oboru výborných výsledků. Udělení titulu je spojeno s možností užívat zkratku CBE za jménem. Z českých umělců jej v květnu převzal dirigent Jiří Bělohlávek.

rwi