ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14366 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Martha a Tena Elefteriadu vydaly řecké písně

0 jsk 29.3.2021

Martha a Tena Elefteriadu, sesterská dvojice českých zpěvaček řeckého původu, vydaly v pátek album Všechny barvy moře. Zařadily na ně řecké písně, které je chytly za srdce a o kterých jsou si jisté, že domácí publikum osloví.

„A že jich na řecké hudební scéně je! Ať si vyberete jakýkoli žánr, najdete tam špičky stylů. Co je v Řecku výrazné, jsou nádherné mužské i ženské hlasy,“ zdůrazňuje Martha Elefteriadu. „V našem výběru se vždy odrazí i to, co bychom chtěly ukázat zdejšímu publiku. My to tady na koncertech projezdily křížem krážem, a tak dobře česko-slovenskému publiku rozumíme. Na vlastní kůži jsme poznaly, jak reagují posluchači třeba na Moravě, v Čechách nebo na Slovensku.“

Martha a Tena pojaly album žánrově velkoryse: „Nedělalo nám nikdy potíže brouzdat mezi různými styly, počínaje bigbítem přes swingové věci s Gustavem Bromem až po šanson. A stejně tak stylově volně si vybíráme i z řecké muziky pro naše alba,“ dodala Martha.

Kromě duetů nahrály obě několik skladeb i samostatně. Tena nazpívala několik písní ve stylu rebetiko, Marthinou doménou jsou zase novodobější, téměř šansonové písně. „Album otevírá píseň Valentina, kterou si vybrala Tena, protože se tak jmenuje i její vnučka. Je to roztomilá písnička o rebelce Valentině z padesátých let, z doby, kdy málokterá žena řídila auto nebo nosila kalhoty,“ doplňuje Martha.

Jednu píseň nazpívala Martha s hvězdou řeckého ostrova Karpathos, Chronisem Panaretosem. „Byla to krásná náhoda: Každý rok jezdíme na některý z řeckých ostrovů se skupinou tanečníků z kurzů řeckých tanců, které vedeme. Dopoledne si zatančíme, pak už má každý svůj program a večer se v místě snažíme navštívit tavernu s živou hudbou. Právě tak jsme objevili tavernu Pelagos a zpěváka, jehož hlas mi učaroval. Našla jsem krásný duet S’agapo (Miluji tě) a nabídla mu, aby ho se mnou natočil,“ řekla.

Mezi autory jednotlivých skladeb jsou jedni z nejlepších řeckých skladatelů a textařů. Mnozí z nich už nejsou mezi námi, ale jejich písně dodnes zahřejí svou přirozenou upřímností.

(foto: Marie Votavová)