ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28743 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Marta Kubišová v písních a pořadech

0 jsk 23.9.2022

Nakladatelství Galén vydá v říjnu knihu Marta Kubišová v písních a pořadech. Stane se tak u příležitosti jejích osmdesátých narozenin. Obsáhlá publikace nemá ambice být klasickou biografií. Vypráví pozoruhodný příběh zpěvačky jinak.

Jde o chronologicky sestavený hudební profil, který obsahuje výčet zásadních písní, televizních pořadů a koncertů a je doplněn o citace, hudební zajímavosti, fotografie a další materiály.

Luděk Chochola, autor a Kubišové velký fanoušek, někdy postupuje den po dni, měsíc po měsíci, na sedmdesátá a osmdesátá léta mu pak stačí bohužel jen pár stran. Závěr tvoří přehled všech dostupných nahrávek doplněný skladbami, které se nahrávkami nestaly. Součástí knihy je předmluva, pozdrav Václava Neckáře, v němž rekapituluje jejich letité přátelství.

Marta Kubišová měla raketový start, za šest let vyhrála třikrát Zlatého slavíka a s triem Golden Kids nadchli posluchače u nás i v zahraničí. Neměla jen fanoušky, svým vzhledem i zpěvem dráždila mnohé manželky komunistických funkcionářů. S písní Modlitba pro Martu se stala – ač o to vůbec neusilovala – symbolem pražského jara 1968. Po ruské invazi se komunisté postarali o dvacetiletou klatbu. A přesto lidé Martu Kubišovou znali, obdivovali a milovali. Stáhla se do soukromí, spolupracovala s disentem, byla mluvčí Charty 77 a věnovala se dceři. Po jedenadvaceti letech se stala jinou ikonou, tentokrát sametové revoluce 1989.