ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29663 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Marie Terezie míří do finále 

0 jsk 17.12.2021

Na Nový rok ve 20.05 hodin se na ČT1 vrátí Marie Terezie v páté části výpravné koprodukční minisérie, inspirované strhujícím a vášní protkaným životem významné evropské panovnice, moudré a vzdělané císařovny, která výrazně ovlivnila život našich předků. Režisér Robert Dornhelm titulní roli svěřil populární rakouské herečce Ursule Straussové. Jejího chotě Františka Štěpána Lotrinského hraje Vojtěch Kotek.

„Celá série vzbudila společenský zájem o Marii Terezii jako o osobnost, ale i o dobu její vlády, o osvícenství. Povedlo se nám najít látku, s níž jsme mohli oslovit zahraniční partnery a otevřít si dveře k mezinárodní spolupráci. Pro Českou televizi se jednalo o první takto rozsáhlou koprodukci ovšem s velkým českým tvůrčím vkladem od počátečních idejí, námětů i scénářů. A to i přesto, že jde spíše o rakouskou hrdinku. Nyní její příběh vrcholí, a nejen z diváckého pohledu ušla velmi úspěšnou cestu. Všechny dosavadní díly série měly vysokou sledovanost,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

„Takto rozsáhlá mezinárodní spolupráce je pro nás cennou zkušeností a otevřením mnoha dalších projektů v úplně jiném měřítku. K takto unikátnímu projektu mezi Českou televizí, rakouskou ORF a slovenskou RTVS mohlo dojít i proto, že látka staví na společné dějinné zkušenosti více zemí. Takových témat ale není mnoho, vzhledem k jazykové i kulturně-politické rozmanitosti národů.  A přitom takováto mezinárodní spolupráce je jednou z cest, jak nejen vytvořit alternativu komerčním televizím a streamovacím společnostem, ale i možností pustit se do zajímavých námětů i žánrů, spolupracovat s novými tvůrci, stejně tak, jako my si vybrali uznávaného režiséra Roberta Dornhelma,“ dodává.