ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 19120 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Marie Terezie a vyhnání židů z Prahy odvysílá ČT2

0 jsk 5.1.2024

Film Marie Terezie a vyhnání židů z Prahy odvysílá v úterý 9. ledna ve 20 hodin program ČT2. Výpravný koprodukční dokument zkoumá kořeny přístupu legendární císařovny vůči židům, o nichž byla schopna hovořit i coby o největším moru, který v životě poznala. A proč byla tato temná stránka slavné panovnice do značné míry ignorována?

Film vypráví strhující drama posledního velkého vyhánění evropských židů před holocaustem. Tváří v tvář rostoucímu rasismu a antisemitismu v současném světě film představuje varování před nebezpečím intolerance a náboženského pronásledování. V hlavních rolích hraných sekvencí se představí Jan Kolařík, Pavel Batěk nebo Simona Zmrzlá.

Těsně před Vánocemi roku 1744 se ve Vídni, hlavním městě mocné habsburské říše, dala do pohybu katastrofální událost s dalekosáhlými důsledky pro celou Evropu. Z důvodů, které byly až dosud opředeny tajemstvím a navzdory sílícím osvícenským vlivům, se mladá a nezkušená císařovna Marie Terezie rozhodla obvinit židovské obyvatele Prahy z neloajality a stanovila termín, do kterého měli být do jednoho z Prahy vyhoštěni.

Tehdy začalo odpočítávání krátké lhůty, během které pražští židé zahájili kampaň po celé Evropě ve snaze donutit panovnici změnit názor. Císařský palác dostává nespočet dopisů a depeší, emisaři z Anglie a Nizozemska prosí císařovnu o změnu jejího postoje, a dokonce i papež prosí o milost.