ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5769 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Man Bookerovu cenu dostal Julian Barnes

0 Redakce 20.10.2011

Nejvýznamnější ocenění pro anglicky psaný román prestižní Man Bookerovu cenu získal za knihu The Sense of an Ending (Pocit konce) anglický autor Julian Barnes. Pětašedesátiletý Angličan byl mezi šesti nominovanými spisovateli favoritem. V minulosti byl už třikrát v užší nominaci. Barnes má na kontě 11 románů. Česky mu mezi jinými vyšel román Flaubertův papoušek, za který byl nominován v roce 1984, a Arthur & George, který mu vynesl nominaci v roce 2005.

Porotci mu dali přednost před debutanty Stephenem Kelmanem (navržen za román Pigeon English) a A.D. Millerem (Sněženky), anglickou autorkou Carol Birchovou (Jamrachův zvěřinec) a dvěma Kanaďany – Patrickem deWittem (The Sisters Brothers) a Esi Edugyanovou (Half Blood Blues). Barnes spolu s cenou dostal prémii 50.000 liber (1,4 milionu korun) a ostatní finalisté po 2500 librách.

"Jsem potěšen a stejnou měrou se mi ulevilo," podotkl při přebírání ceny Barnes, jehož The Sense of an Ending je nejkratším z letos nominovaných románů. Má jen 150 stránek.

Román The Sense of an Ending je podle kritiků brilantně napsanou knihou o ošidnosti paměti. Zaměřuje se na hrdinu středního věku, který se vrací do minulosti, ale zjišťuje, že si ji pamatuje jinak, než jeho přátelé z mládí.

"Vítězná kniha má všechny známky klasické anglické literatury," řekla předsedkyně letošní poroty Stella Rimingtonová, která je bývalou šéfkou britské kontrarozvědky MI5 a autorkou špionážních románů.

Ocenila, že navržené knihy se prodávaly vůbec nejlépe v historii ceny. Od oznámení užší nominace před šesti týdny se prodalo skoro 100.000 exemplářů nominovaných knih. Komerčně nejúspěšnější byly Sněženky (přes 35.000 prodaných výtisků) před Jamrach's Menagerie (19.500) a vítězným The Sense of an Ending (15.000).

rwi (foto: Isolde Ohlbaum)