ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 21516 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Man Booker Prize získala Eleanor Cattonová

0 jsk 17.10.2013

Novozélandská spisovatelka Eleanor Cattonová získala v úterý prestižní literární cenu Man Booker Prize za historický román The Luminaries. Rozhodla o tom porota v čele se spisovatelem Robertem Macfarlanem.

Kromě něj ji tvořili spisovatel Stuart Kelly, autor životopisů Robert Douglas-Fairhurst, spisovatelka Natalie Haynesová a novinářka Martha Kearneyová. Cattonová si s cenou převzala v Londýně i šek na 50 tisíc liber.

Eleanor Cattonová se ve věku 28 let stala vůbec nejmladším laureátem uvedeného ocenění, přičemž její dílo silné 832 stran je zároveň nejtěžší vítěznou knihou v pětačtyřicetileté historii udělování Man Booker Prize. Pro Nový Zéland je to druhá cena. První získala v roce 1985 Keri Hulmeová za román Kamenní lidé.

Kromě The Luminaries se letos dostaly do výběru i knihy We Need New Names od zimbabwské autorky No Violet Bulawayové, Harvest od Angličana Jima Cracea, The Lowland od Američanky indického původu Jhumpa Lahiri, A Tale For The Time Being od kanadsko-americké spisovatelky Ruth Ozeki a The Testament Of Mary od Colma Tóibína z Irska.