ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6445 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Malby Andreje Dúbravského v Olomouci

0 jsk 16.5.2024

Olomoucká Telegraph Gallery uvádí jednoho z nejvýraznějších představitelů současné slovenské umělecké scény malíře Andreje Dúbravského. Na výstavě s názvem Good Boy jsou k vidění díla, ve kterých autor reflektuje ideály krásy v dnešní společnosti, ale také malby přírodních a zvířecích motivů odkazující k jeho životu na vesnici. Výstava potrvá do 25. července.

Výstava v olomoucké Telegraph Gallery je sondou do dvou hlavních témat, kterými se mladý slovenský malíř aktuálně zabývá. Vedle figurativních zobrazení mužských těl nabízí také díla vyobrazující zvířecí a rostlinné elementy propojené v prostředí venkovské krajiny.

Při tvorbě děl vystavených v Telegraph Gallery se Dúbravský inspiroval rokokovými výjevy, jejichž prostřednictvím se zamýšlí nad tématy krásy v umění z historické i soudobé perspektivy.

„Jako společnost se nacházíme v době, kdy jsme posedlí vlastním tělem a máme neustálé nutkání ho veřejně prezentovat na sociálních sítích, ale zároveň nás traumatizuje nedovolený vstup do intimního prostoru. Dúbravský ve své tvorbě reflektuje současné vlivy rétoriky fitness životního stylu, stereotypů dokonalého vzhledu, fatshamingu, hnutí body positivity a plus size kampaní světových módních značek,“ uvedla kurátorka výstavy Erika Kovačičová.

Dúbravský střídavě s Bratislavou, New Yorkem a rezidencemi po celém světě žije na vesnici na jihozápadě Slovenska. Výstavu doplňují také ekologicky laděná díla s tématikou přírodních motivů, kterými se autor nechává obklopovat na své venkovské usedlosti. V malbách housenek, včel a slepic malíř znovuobjevuje romantické tendence, které se mísí s malířskou expresí a impresionistickým zachycením atmosféry. Dúbravský často při svých výstavách narušuje sterilní prostředí galerie a vytváří divácky atraktivní zážitkové prostorové instalace.

„Součástí architektury výstavy bude také instalace odkazující k venkovskému stavení. Nabídne pohled do mého světa na vesnici, kde jsem mentálně ukotvený a který moji tvorbu v současnosti hodně ovlivňuje,“ popsal Dúbravský.