ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30460 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Magnesia Litera uctila Jana Balabána

0 Redakce 11.4.2011

V pražském Stavovském divadle byly v neděli večer rozdány ceny Magnesia Litera pro nejlepší literární počiny roku 2010. Do sedmi kategorií nakladatelé letos přihlásili plných 318 titulů. Nejvíce do sféry literatury faktu (64), překladové literatury (62) a prózy (58). Méně pak do kategorií poezie (49), knihy pro děti a mládež (47), nakladatelský čin (38) a objev roku (26).

Knihou roku se podle porotců  stal román Jana Balabána Zeptej se táty. Jeho autor se bohužel nedožil nejen udělení ceny, ale ani vydání knihy. Zemřel dva měsíce předtím, než se objevila na pultech.

V kategorii za prózu přisoudila porota první místo Martinu Ryšavému za monolog zkrachovalého ruského divadelního režiséra nazvaný Vrač. V minulých letech oceněná spisovatelka Radka Denemarková se letos prosadila v roli překladatelky. Cenu dostala za překlad románu německé držitelky Nobelovy ceny Herty Müllerové nazvaného Rozhoupaný dech.

V kategorii Poezie se radoval básník Jiří Hrubý se sbírkou Otylé ach. Kategorii pro objev roku pro sebe získala Markéta Baňková, kterou v českém uměleckém prostředí ovšem za „objev“ považovat v podstatě nelze. Již před lety se totiž prosadila ve výtvarném oboru, když byla jednou z nominovaných na Cenu Jindřicha Chalupeckého. Její kniha Straka v říši entropie se nicméně několik měsíců drží v desítce nejprodávanější české beletrie a získala si spoustu nadšených čtenářů.

Cenu čtenářů pak obdržela Hana Androniková za počin Nebe nemá dno.

Výsledky ankety Magnesia Litera

Kniha roku: Jan Balabán – Zeptej se táty
Próza: Martin Ryšavý – Vrač
Poezie: Josef Hrubý – Otylé ach
Kniha pro děti a mládež: Alžběta Skálová – Pampe a Šinka
Objev roku: Markéta Baňková – Straka v říši entropie
Nakladatelský čin: Edice AAA (Argo)
Překladová kniha: Radka Denemarková (Herta Müllerová – Rozhoupaný dech)
Literatura faktu: Vladimír Papoušek a kol. – Dějiny nové moderny
Cena čtenářů: Hana Androniková – Nebe nemá dno

JŠp