ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9759 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Lyric Opera of Chicago uvedla Janáčkovu operu

0 jsk 13.11.2023

Po více než dvaceti letech se na scénu Lyric Opera of Chicago vrátila jedna z nejslavnějších oper Leoše Janáčka Její pastorkyňa, která byla v premiéře uvedena v neděli 12. listopadu.

V jedné z hlavních mužských rolí Laca se představil přední český tenorista Pavel Černoch, jehož debut v Lyric Opera of Chicago je dalším z řady jeho mezinárodních úspěchů. V Chicagu se Černoch pracovně po několika letech setkává s dirigentem Jakubem Hrůšou, který se ujal hudebního nastudování.

Janáčkova opera Její pastorkyňa (pod mezinárodně užívaným titulem Jenůfa) byla v USA poprvé uvedena na scéně newyorské Metropolitní opery před devadesáti devíti lety a její současná chicagská podoba má hvězdné pěvecké obsazení. Titulní roli Jenůfy ztvárnila přední norská sopranistka Lise Davidsen a jako Kostelnička se představí vynikající švédská dramatická sopranistka Nina Stemme, která v této roli debutovala v loňském roce v Theater an der Wien.

Jenůfina milence Števa ztvárnil americký tenorista Richard Trey Smagur. Za novou inscenací stojí zkušený německý režisér Claus Guth, který se s Janáčkovým dílem nesetkává poprvé. Má za sebou úspěšné režie Věci Makropulos nebo právě Její Pastorkyně.