ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10245 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Loutkový Malý Pán byl přijat na mezinárodní festival v Šanghaji

0 Richard Winter 27.5.2015

Nová loutková pohádka režiséra Radka Berana a scénáristy Lumíra Tučka Malý Pán byla přijata na Mezinárodní filmový festival v Šanghaji, který se uskuteční 13. až 21. června 2015. Letos poprvé se na tomto festivalu kategorie “A” koná soutěž animované sekce.

“Malý Pán byl vybrán ze stovek dalších přihlášených filmů. České filmy se na podobné festivaly této kategorie dostávají opravdu zřídka. O to větší je to pro nás uznání, ” říká režisér Radek Beran.

Malý Pán si svou světovou premiéru odbyl už začátkem května na Filmovém festivalu animovaného filmu Animayo v Las Palmas na Kanárských ostrovech, kde zaznamenal velký úspěch. V českých kinech je k vidění od 14. května.
V čele poroty na šanghajském festivalu zasedne režisér snímku Leviatan Andrey Zvyagintsev. Předsedou poroty animovaných filmů byl zvolen indický režisér animovaných filmů Ishu Patel, který získal například Filmovou cenu Britské akademie za nejlepší krátký film.

Pohádka Malý Pán na motivy úspěšné knihy Velká cesta Malého pána od Lenky Uhlířové a Jiřího Stacha je o hledání člověka, který se usilovně snaží zabezpečit svůj život věcmi potřebnými i věcmi jen tak pro radost. Je o chvíli, kdy mu hlavou probleskne představa něčeho jiného, pro co zatím nemá pojmenování, co mu však nepochybně a tíživě schází. Vydává se proto na cestu, na které překonává nástrahy lesa, nepřátel, vlastní nevědomosti, aby v závěru zjistil, že to, co nejvíce hledá, má ve skutečnosti přímo pod nosem.

Loutkám výtvarníka Františka A. Skály propůjčili hlasy známí herci, jako například Saša Rašilov, Klára Sedláčková, Táňa Vilhelmová, Pavel Liška nebo Miroslav Táborský. Hudbu a chytlavou ústřední písničku složil lídr skupiny Tata Bojs Milan Cais.

Filmové zpracování pracuje s klasickými loutkami, které jsou zasazeny do reálného prostředí lesa. A právě vizuální podoba je to, co je na filmu jedinečné. Natáčelo se například v píseckých lesích, na rybníku a v lomu nedaleko Nového Strašecí.

“Spolu s výtvarně pojatými stavbami vzniká pohádkový svět, který vybízí k rozvíjení dětské fantazie a zároveň připomíná divákovi v Česku tradiční prvky umění pro děti, které jsou v poslední době vytlačovány animací,” říká Radek Beran a dodává, že loutka je pro děti naprosto přirozenou záležitostí a nemají problém ji vnímat. Ve filmu jsou navíc autenticky přiznané drátky i nitky.

Tagy: ,