ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4944 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Loni byl nejúspěšnější film Top Gun: Maverick

0 jsk 2.1.2023

Kina ve světě se loni snažila zotavit z období pandemie, kvůli které byla v podstatě dva roky zavřená. Jejich návštěvnost během uplynulých dvanácti měsíců nedosáhla podobných úrovní jako v roce 2019, zčásti i proto, že si diváci navykli na domácí sledování filmů, zejména na streamovacích službách, kterým filmová studia prodávala práva na důležité filmy původně určené pro kina.

Králem loňského roku se nakonec stal film Top Gun: Maverick, jenž měl premiéru v květnu a hlavní roli v něm vytvořil americký herec Tom Cruise. Byl označen za „zlomový pro kina“. Během otevíracího víkendu překonal několik rekordů a v kinech vydělal téměř 1,5 miliardy dolarů.

Kromě Mavericka se podařilo překonat miliardovou hranici i snímkům Avatar: Cesta vody, jenž skončil v žebříčku na druhém místě, a Jurský park: Nadvláda, který byl třetí.

Dařilo se i Marvelu. Pokračování filmů Doctor Strange, Thor a Black Panther přitáhla do kin dostatek diváků na to, aby se dostala do první desítky nejvýdělečnějších filmů. Studiu Disney se podařilo dostat do první pětky díky Batmanovi režiséra Matta Reevese. V TOP 10 se také dva snímky z čínské produkce.

Tagy: ,