ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29453 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Liselotte Rokyta a Eliška Novotná vydávají album

0 jsk 14.4.2022

Liselotte Rokyta s klavíristkou Eliškou Novotnou nahrály na své nové album především skladby francouzských skladatelů, ale také Rumunské tance Bély Bartóka. Nahrávka, kterou vydává Supraphon 22. dubna pod názvem Syrinx, dokládá, že Panova flétna má své nezadatelné místo i ve světě klasické hudby.

Panova flétna patří k nejstarším hudebním nástrojům lidstva a je doložena v mnoha starověkých kulturách. V její dokonalé podobě ji dnes známe především z využití v rumunské lidové hudbě. Z Rumunska také pocházejí virtuosové, kteří v druhé polovině dvacátého století nástroj proslavili. Jsou to Damian Luca, Radu Simion, Nicolae Pîrvu, Simion Stanciu a Gheorghe Zamfir.

Liselotte Rokyta, která vyrostla v Nizozemsku, studovala u čtyř učitelů z této „velké pětky“ a mnohé z autentické hry na Panovu flétnu se naučila i při několika cestách přímo od lidových hráčů v Rumunsku. S Gheorghem Zamfirem ji dokonce pojí mnohaleté přátelství a stejně jako on se i ona se rozhodla, že zasvětí svůj umělecký život Panově flétně. Dnes Liselotte sama učí, a to v úplně první oficiální třídě Panovy flétny v České republice.

„Doufám, že album Syrinx přesvědčí organizátory festivalů klasické hudby, že Panova flétna může jejich program skvěle obohatit,“ vyzývá spolu s vydáním svého nového alba Liselotte Rokyta.

(foto: Ivan Korč)