ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5667 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Lipo v písní Whiskey smíchal existencionální a přírodní lyriku

0 jsk 23.1.2024

Už je to více než rok, co libereckému Lipovi vyšla čtvrtá sólová deska Příběhy. Prohlubovala jeho odklon od rapu k písničkářství a přinesla i řadu singlů, z nichž nejvíce mezi posluchači rezonoval hit Jednou jsem slíbil s hostujícími Kryštof. Ten k dnešnímu dni přesáhl hranici šesti milionů přehrání na YouTube. Lipo se svou kapelou a s řadou hostů pak desku pokřtili ve vyprodané pražské Malostranské besedě.

Na nové písni nazvané jednoduše Whiskey, která nezapře hudební inspiraci v americké country, Lipo přichází s melancholickou náladou, jež jeho tvorbu provázela už od samých počátků, kdy byl ještě členem formace BPM (Básníci před mikrofonem).

„Mraky se valí přes hory, život nám půjčili, jsme tu na chvíli. Co po nás zůstane, jen listí ve větru, jak se s tím smířit?“ přemítá liberecký básník na začátku druhé sloky. Právě tyto verše dobře vystihují, jak můžeme nad jeho novým singlem přemýšlet. Whiskey je mix existencionální a přírodní lyriky, který je ale pro někoho možná nečekaně zasazen do současně znějící rapové produkce. Celý song vznikal ve spolupráci se zpěvákem a začínajícím hudebním producentem Janem Braunem, který se již v minulosti objevil na Lipově úspěšném singlu Salome.

Autor o jejich spolupráci říká: „S Honzou nás sice dělí věkový rozdíl, ale kreativně nám to spolu funguje skvěle. Podpořil mě v hlubší práci se zpěvem, hlasovou modulací, ale i s posunem k současnému soundu. Já ho zase ponoukám k větší koncentraci na celkovou výpověď a charakter skladeb. Je pro mě zajímavý sledovat, jak mladší generace k tvorbě hudby přistupuje bez předsudků.“

Obrazově jednoduchý videoklip bere na místa v Jizerských a Lužických horách, které Lipo věrně zná a do kterých zasadil nejeden děj videoklipů, jenž sám v minulosti režíroval.

Whiskey je první ochutnávkou z připravovaného alba, jehož vydání liberecký rodák avizuje na podzim letošního roku. Podílet se na něm bude vícero producentů, jako celek bude vznikat pod vedením Ondřeje Turtáka (ODD), který právě dokončil druhou dlouhohrající desku s Kateřinou Marií Tichou.

Tagy: ,