ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6094 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Letošní Shakespearovské slavnosti končí

0 Petr Hašek 10.9.2012

Festival Letní shakespearovské slavnosti skončil na letní scéně Pražského hradu 7. září inscenací Richard III.

Právě slavné drama o krutém Richardovi v režii Martina Huby letos 26. června festival v Nejvyšším purkrabství zahajovalo. Oblíbenou divadelní přehlídku pořádanou v České i Slovenské republice tento rok navštívilo přes 83.000 diváků, což je asi o 2000 lidí víc než loni.

“Z osmdesáti představení naplánovaných v Praze jsme kvůli nepříznivému počasí nakonec zrušili celkem pět večerů,” řekl umělecký ředitel slavností Libor Gross. Počet zrušených představení však ani tento rok nevybočil z dlouhodobého průměru. Také proto, že v Brně a Ostravě a měli na počasí mimořádné štěstí: divadelní produkce uváděné pod širým nebem tu déšť nepřekazil ani jednou. Na Slovensku se rušilo pouze dvakrát. Z technických důvodů nebyla v Praze uvedena ještě tři představení slovensko-české inscenace Richard III.

Festival proběhl v celkem šesti městech České a Slovenské republiky. K tradičním dějištím Praze, Brně, Ostravě, Bratislavě a Zvolenu letos poprvé přibyla Plzeň, kde se hrálo přímo v areálu Plzeňského Prazdroje. Nově nastudovaná plenérová ostravská komedie Marná lásky snaha hostovala poprvé v Karviné.

Na programu bylo jedenáct různých inscenací, včetně Hamleta uvedeného v polštině. Hostující titul z Divadla Stefana Zeromského z Kielc, který byl vyhlášen nejlepším polským představením minulé sezóny, obohatil program festivalu v Ostravě. “Shakespearovské slavnosti v Ostravě byly vůbec největší za pět let své existence,” potvrdil za tamější spolupořadatele Andrej Harmečko z produkční společnosti PaS de Theatre.

V příštím roce plánují pořadatelé nastudovat další premiérový titul – podrobnosti však zatím tají. Určit ale chtějí zopakovat letošní hlavní novinku, drama Richard III. v úpravě a režii Martina Huby. Repríz by se měly dočkat i komedie Zkrocení zlé ženy režiséra Daniela Špinara a také Marná lásky snaha s ostravskými herci v nastudování Ondreje Spišáka. Na repertoáru roku 2013 nebudou chybět ani Veselé paničky windsorské v režii Jiřího Menzela.

rwi