ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10435 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Letošní Letní shakespearovské slavnosti přinesou více než 140 představení

0 Richard Winter 9.6.2016

Letošní ročník Letních shakespearovských slavností přinese na scénách v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě více než 140 představení. Slavnosti zahájí 28. června inscenace Večer tříkrálový aneb Cokoliv chcete v režii Jany Kališové. “Večer tříkrálový mám ze Shakespearových komedií vůbec nejraději,“ říká režisérka.

Láska a její až nejbláznivější podoby jsou hlavním tématem této sváteční komedie, kterou anglický dramatik napsal pravděpodobně v roce 1601. Do hlavních rolí obsadila režisérka Jana Kališová, mimo jiné, Nelu Boudovou, Marii Doležalovou, Moniku Timkovou, Milana Šteindlera, Václava Koptu, Tomáše Měcháčka nebo Petra Stacha.

Příběh odehrávající se na mořském pobřeží výtečně vystihuje scénografické řešení Martina Choholouška. O kostýmy se postarala Sylva Zimula Hanáková a o hudební stránku Daniel Šubrt. Hudba zde hraje důležitou roli, a tak se diváci mohou těšit i na doprovod živé kapely. Premiéra se bude tradičně konat na scéně Nejvyššího purkrabství Pražského hradu, kam se na začátku června přesunuly zkoušky, které, jak známo, probíhají ve večerních a nočních hodinách.

V Praze se bude opět hrát na dvou plenérových scénách. Letní scéna Hudební a taneční fakulty AMU na Malostranském náměstí přivítá od 2. srpna loňskou divácky velmi úspěšnou milostnou tragédii Romeo a Julie s Terezou Voříškovou a Janem Sklenářem v režii autorské dvojice SKUTR. Poté se na sedm večerů představí stálice Slavností Veselé paničky Windsorské. Poslední dva srpnové večery budou patřit bratislavskému nastudování tragédie Othello v režii Michala Vajdičky v hlavních rolích s Jozefem Vajdou, Veronikou Kubařovou, Ľubošem Kostelným. Pozoruhodná inscenace má i netradičně pojatou scénografii, kdy je dekorace umístěna do středu hlediště mezi diváky.

V Nejvyšším purkrabství Pražského hradu jsou kromě zmiňované premiéry na programu tři speciální večery, které vznikají u příležitosti letošního 400. výročí od úmrtí Williama Shakespeara. První dva, v režii Václava Lautnera pod názvem Pocta shakespearovi, jsou připraveny ve spolupráci s profesorem Martinem Hilským, který se zároveň ujal role moderátora. Spolu s ním se na Pražský hrad vrací herecká legenda Jan Tříska. Těšit se můžete na humorné i vážnější dialogy a sonety v podání dalších oblíbených herců, to vše obohatí živá hudba a zpěv. Třetí večer je vyhrazen plenérové verzi Richarda III. v podání souboru Prague Shakespeare Company. Představení je hráno v angličtině a v roli královny Alžběty se představí velvyslankyně Britského království paní Jan Thompson. Nejvyššímu purkrabství Pražského hradu budou dále patřit úspěšná představení z loňských ročníků Mnoho povyku pro nic, Sen noci svatojánské a letošní premiéra ostravské produkce, tragédie Hamlet.

Letní shakespearovské slavnosti proběhnou od 28. června do 3. září. Vstupenky na pražská představení jsou v prodeji na www.shakespeare.cz  a v síti Ticketportal. Představení začínají obvykle ve 20:30 a cena vstupenek je od 290,- Kč.