ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29920 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Letošní Fresh Film Fest v Praze zahájil thriller Východ

0 Richard Winter 29.8.2013

Thriller Východ, který vznikl v režii Zala Batmanglija v produkci Ridleyho a Tonyho Scotta, ve středu 28. srpna v pražském kině Světozor zahájil 10. ročník mezinárodního filmového festivalu Fresh Film Fest. Festival trvá do 1. září a nabídne přes 140 snímků, které podle pořadatelů nejsou jinde k vidění. Pro hlavní programovou sekci si letos pořadatelé vybrali téma fanatismu. Základem se stane kolekce snímků britského politicky provokativního režiséra Alana Clarka.

Ve středu se také rozběhly další projekce v kinech Světozor, v Kině 35 Francouzského institutu nebo Studiu Béla: například snímky Scientologové ve válce, Jesus Camp a Život teroristy: příběh Hans-Joachima Kleina, které patří do letošního hlavního tématu Fanatismus, dále kontroverzní dokument Google a Světový mozek, soutěžní, vizuálně fantastický, snímek Lvi režisérky Jasmíny López, snímek Meteor kanadského režiséra Françoise Delisle nebo noční thriller Zabiják Joe o drogovém dealeru z malého města od režiséra Williama Friedkina (Francouzská spojka, Vymítač ďábla, Mzdy strachu, Kriminálka Las Vegas).

Ve 20.30 se také poprvé rozzáří plátno v letním kině v Riegrových sadech, kam je vstup zdarma. Středa bude patřit snímku Komedie režiséra Ricka Alversona o krizi postarších hipsterů z brooklynského Williamsburgu, který je součástí sekce Bright Future. Ve čtvrtek zde festival uvede film Terri jednoho z porotců Fresh Generation – amerického filmaře Azazela Jacobse – který měl premiéru na Sundance.

Diváci v letním kině se také mohou těšit na letošní dlouho očekávaný snímek Spring Breakers kultovního režiséra a scénáristy Harmony Korineho, který do hlavní role zhýralého gangstera obsadil Jamese Franca. Sobota bude patřit sekci Fresh DOX a filmu My jsme Modeselektor, který vypráví o historii tohoto kultovního hudebního seskupení z Německa. V neděli uzavře program letního kina německý dokumentární film o skateboardové subkultuře ve východním Berlíně Tohle není Kalifornie.

Již od pondělí 26. srpna jsou na portále www.DAFilms.cz v rámci měsíce se studentským filmem ke zhlédnutí zdarma online dokumentární filmy z programu předešlého a aktuálního ročníku festivalu.

Do soutěžní sekce Fresh Generation prvních a druhých celovečerních filmů se podařilo letos získat šest snímků, které osobně představí jejich tvůrci a které měly premiéru na prestižních evropských festivalech v Cannes nebo Berlinale. Do mezinárodní soutěže Konfrontace hraných a dokumentárních studentských filmů bylo letos vybráno 21 nových snímků mladých tvůrců z celého světa včetně České republiky. Sekci Theatre Optique, mezinárodní soutěž studentské animované a experimentální tvorby, tvoří letos 22 snímků rozličné formy. Nesoutěžní sekce Fresh Czech českých studentských filmů představí například premiéru filmu Maria Stock, Jana Březiny, dokument Srdce Havel Viktora Portela nebo Pod lampou je tma režisérky Kristýny Bartošové, který byl nominován na Cenu Pavla Kouteckého.

Snímky v soutěžních sekcích budou posuzovat mezinárodní poroty složené z významných filmařských osobností. Doprovodný program se letos soustředí do prostoru Klubu Ilusion.